Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-368/04/CIP/03
z 7 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe media="all">
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-368/04/CIP/03
Data
2004.06.07



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszt
koszty zarządu
media
podatnik
usługi
usługi związane z nieruchomościami
wspólnota mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Wspólnota wnosi o wyjaśnienie:
1) Czy w części dotyczącej kosztów ponoszonych na wyodrębnione lokale użytkowe, a więc w części nie związanej z nieruchomością wspólną, Wspólnota może (powinna) wystawiać faktury VAT naliczając VAT wg odpowiednich stawek, co będzie zgodne jej zdaniem nie tylko z ustawą o własności lokali ale także z ustawą o VAT i kodeksem cywilnym.
2) Czy Wspólnota ma wystawiać korekty do wystawionych faktur.Do miesiąca kwietnia 2004r. włącznie Wspólnota wystawiała faktury VAT naliczając podatek wg stawki 22%, ujmując je w rozliczeniach z urzędem skarbowym w złożonych deklaracjach VAT-7 i prowadząc odpowiednie ewidencje.
3) Czy w świetle stanowiska wyrażonego przez Ministra Finansów w piśmie nr PP1-811/912/03/JW. z dnia 23.12.2003r, odliczenia dokonywane przez właścicieli lokali za te okresy będą kwestionowane przez organy podatkowe.
4) Czy w związku z wejściem w życie w dniu 1 maja 2004r. przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług oraz wynikającymi z definicji podatnika, stanowisko Ministra Finansów w powołanym piśmie straciło aktualność.


Stan Faktyczny:

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Wspólnota Budynku Biurowego powstała zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wszystkie wyodrębnione lokale znajdujące się w budynku są lokalami użytkowymi, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Wspólnota wystawia faktury VAT na rzecz właścicieli lokali, a więc na rzecz członków Wspólnoty. Właściciele lokali, będący zarejestrowanymi podatnikami VAT dokonywali pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z otrzymywanych od Wspólnoty faktur.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Wspólnotę Budynku Biurowego tworzy ogół właścicieli, których lokale użytkowe wchodzą w skład określonej nieruchomości. Podstawą prawną funkcjonowania powyższej wspólnoty jest ustawa z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz. U. Nr 85, poz. 388 ze zm.). Określa ona prawa i obowiązki członków wspólnoty oraz zakres zarządu nieruchomością wspólną. Zgodnie z ustawą właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, a także uczestniczy w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, przez którą rozumie się jedynie grunt oraz część budynku i urządzenia nie służące wyłącznie właścicielom lokali (np. klatki schodowe, parkingi, instalacje energetyczne itd.). Zgodnie z art. 14 ustawy o własności lokali na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się:

  • wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
  • opłaty na dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,
  • ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publiczno-prawne, chyba, że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,
  • wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.

Drugi rodzaj wydatków ponoszonych przez właścicieli lokali, to wydatki związane z utrzymaniem własnych lokali, głównie koszty zużytej przez właściciela energii cieplnej oraz wody i wywóz nieczystości.

Zarząd Wspólnoty w zakresie dostawy energii cieplnej i wody do poszczególnych lokali bądź części wspólnej nieruchomości zawiera umowy z ich dostawcami. Wspólnota, a więc jej członkowie są nabywcami mediów, które pokrywane są z zaliczek pobieranych od członków wspólnoty. Kwoty wpłacane przez członków Wspólnoty na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, jak i poszczególnych wyodrębnionych lokali stanowią partycypację w kosztach wspólnoty przez jej członków.

Do dnia 30 kwietnia 2004r. obowiązywała ustawa z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek czynności, o których mowa w art. 2 w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy, nawet jeżeli zostały wykonane jednorazowo, a także wówczas gdy czynności te polegają na jednorazowej sprzedaży rzeczy w tym celu nabytej (...).

Od dnia 1 maja 2004r. obowiązuje ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 w/w ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na gruncie przepisów starej i nowej ustawy o podatku od towarów i usług wspólnoty tworzone na podstawie ustawy o własności lokali mogą być traktowane jako samodzielni podatnicy tego podatku mieszczący się w zakresie innych jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej. Jednakże w takim przypadku wspólnota musi dokonywać czynności podlegające opodatkowaniu na rzecz osób trzecich tj. nie wchodzących w skład wspólnoty np. z tytułu wynajmowania lokali lub udostępniania ścian budynku na reklamy.

Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. usługami są usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

W świetle art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r., usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Z objaśnień wstępnych do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wynika, iż usługami są określone czynności świadczone przez podmioty gospodarcze na rzecz innych podmiotów (osób fizycznych, jednostek gospodarczych). Zgodnie zatem z zasadą statystyczną zawartą w PKWiU, usługą jest jedynie czynność skierowana na zewnątrz, dla innego podmiotu.

W świetle powyższego, czynność pokrycia przez członków Wspólnoty kosztów zarządu nieruchomością wspólną i kosztów związanych z utrzymaniem poszczególnych wyodrębnionych lokali nie jest usługą w rozumieniu klasyfikacji statystycznych, nie stanowi tym samym obrotu w rozumieniu art. 15 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. i art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. Czynności zarządzania nieruchomością, wykonywane przez zarząd Wspólnoty wyłącznie na jej rzecz i w jej imieniu, czyli dla zaspokojenia własnych potrzeb nie stanowią przedmiotu klasyfikacji statystycznej usług.

Wspólnota dostarczając media swoim członkom nie dokonuje więc sprzedaży w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującej do 30 kwietnia 2004r. jak również odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1) ustawy obowiązującej od 1 maja 2004r., ponieważ stroną umowy jest Wspólnota reprezentowana przez zarząd. Stąd też brak jest uzasadnienia do fakturowania wewnętrznych rozliczeń między wspólnotą a jej członkami.

Tak więc, Wspólnota również w części dotyczącej pokrycia kosztów utrzymania nieruchomości dotyczących wyodrębnionych lokali użytkowych, a więc w części nie związanej z nieruchomością wspólną, nie powinna wystawiać faktur VAT na rzecz członków wspólnoty naliczając podatek VAT według odpowiednich stawek z tytułu usług nabytych bezpośrednio przez Wspólnotę. Dla udokumentowania dokonywanych wpłat z tytułu kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz poszczególnych wyodrębnionych lokali wystarczające są dowody „kasa przyjmie” w przypadku wpłat gotówkowych, bądź potwierdzenie dokonania przelewu w przypadku wpłat bezgotówkowych.

Minister Finansów w piśmie nr PP1-811/912/03/JW. z dnia 23.12.2003r. zalecił nie kwestionowanie sytuacji, w których w okresach wcześniejszych wspólnoty fakturowały na rzecz swoich członków rozliczenie dostawy mediów, pod warunkiem, że ujmowały one w rozliczeniach z urzędem skarbowym podatek wynikający z takich faktur, składały deklaracje i prowadziły stosowne ewidencje.

Przy zachowaniu tych warunków również odliczenie podatku z takich faktur przez członka wspólnoty będącego podatnikiem podatku VAT nie powinno być kwestionowane.

W świetle powyższego, nie ma zatem obowiązku korygowania wystawionych wcześniej faktur.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj