Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2177/04/CIP/01
z 24 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2177/04/CIP/01
Data
2004.11.24



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa towarów
podatek od towarów i usług
potrzeby osobiste (własne)


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy przekazanie artykułów spożywczych na posiedzenia Rady Nadzorczej z Zarządem podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zdaniem Podatnika, przekazanie artykułów spożywczych na posiedzenie Rady Nadzorczej z Zarządem nie jest przekazaniem lub zużyciem na cele osobiste członków organów stanowiących osób prawnych a tym samym nie jest dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 1 i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Stan faktyczny:

Podatnik na posiedzeniu Rady Nadzorczej, w której uczestniczy Zarząd, przekazuje wcześniej zakupione produkty spożywcze. Poczęstunek odbywa się na terenie zakładu pracy.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ustawodawca postanowił jednak uznać za zrównane z odpłatną dostawą towarów niektóre czynności nieodpłatne. Przez odpłatną dostawę towarów rozumie się zatem również, zgodnie z art. 7 ust.2 w/w ustawy, przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z treści art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy wynika, że opodatkowaniu podlega zużycie określonych w tym przepisie towarów, gdy spożytkowane są na cele ściśle wymienionych osób. Art. 7 ust. 2 pkt 2 odnosi się jedynie do czynności przekazania towarów bez wynagrodzenia, pod pojęciem „wszelkie inne przekazanie towarów” nie mieści się czynność zużycia towarów.

Poczęstunek na posiedzeniu Rady Nadzorczej, do czego podatnika nie obligują żadne przepisy prawa, spełnia znamiona zużycia towarów na cele osobiste członków organu stanowiącego.

Jeżeli przy nabyciu tych towarów Podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, zużycie artykułów spożywczych na posiedzeniu Rady Nadzorczej podlega opodatkowaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj