Interpretacja Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim
1411/PP/443-2/JC/05
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1411/PP/443-2/JC/05
Data
2005.03.30



Autor
Urząd Skarbowy w Makowie Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków
przekształcanie podmiotów
rozliczanie podatku od towarów i usług
spółka cywilna


Pytanie podatnika
Prowadzimy działalność gospodarczą w ramach wspólności małżeńskiej. Chcielibyśmy przekształcić prowadzoną dotychczas działalność rodzinną w sformalizowaną spółkę cywilną, w której wspólnikami bylibyśmy obydwoje (jak dotychczas). Chcemy zachować dotychczasową nazwę dla celów oznaczenia prowadzonej działalności.Wszystko co wchodzi w skład naszej działalności i jest z nią związane przekażemy jako wkład do spółki cywilnej, której umowę zawrzemy i zarejastrujemy w gminie przed zakończeniem obecnie prowadzonej działalności.Nasze pytanie - jakie będą skutki podatkowe - podatku VAT, a mianowicie: czy zmiana wpisu spowoduje konieczność rozliczenia podatku VAT na dzień dokonania zmiany?Naszym zdaniem powinniśmy kontynuować dotychczasową działalność przy zachowaniu ciągłości rozliczeń w zakresie podatku PIT jak i VAT.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1-4 oraz 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005) w związku z otrzymanym wnioskiem z dnia 10.01.2005 (data wpływu 11.01.2005) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim

postanawia

uznać stanowisko podatnika dotyczące rozliczenia podatku VAT za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnoszący zapytanie Państwo XX prowadzą działalność gospodarczą na imię obojga małżonków na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Do celów podatku od towarów i usług zarejastrowany jest Pan XX. W przyszłości małżonkowie zamierzają dokonać zmiany prowadzonej działalności i prowadzić ją jako spółka cywilna, której wspólnikami będą obydwoje małżonkowie. Wszystko, co wchodzi w skład dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej, małżonkowie przekażą jako wkład do nowo powstałej spółki.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, że zmiana wpisu nie spowoduje konieczności rozliczenia podatku VAT na dzień dokonania zmiany.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego: art. 93a § 25 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.)

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

W myśl przepisu art. 93a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, osoba prawna związana (powstała) w wyniku:

1) przekształcenia innej osoby prawnej,

2) przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Stosownie do § 2 powołąnego art. 93a przepis § 1 stosuje sie odpowiednio m.in. do spółek niemających osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa (art. 93a § 2 pkt 2).

Wobec powyższego w przypadku, gdy małżonkowie wnoszą do spółki cywilnej przedsiębiorstwo, to zaistnieje przesłanka do powstania następstwa prawnego (tj. nowo powstała spółka wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanego podmiotu). Zawiązanie spółki cywilnej spowoduje jednocześnie obowiązek rejestracji nowego podmiotu powstającego w sferze prawa podatkowego, który stanie się podatnikem podatku od towarów i usług (zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług) oraz któremu zostanie nadany przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego nowy numer NIP.

Wniesienie udziału na pokrycie wkładu w spółce cywilnej w postaci przedsiębiorstwa osoby fizycznej jest równoznaczne z likwidacją działalności prowadzonej samodzielnie.

Wiąże się z tym obowiązek sporządzenia remamentu zapasów towarów i ich opodatkowania.

Art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Przepis art. 14 ust. 1 ustawy o podatku VAT nie będzia miał jednak zastosowania w przypadku, gdy przed zawiadomieniem właściwego organu podatkowego o zaprzestaniu wykonywania dotychczasowej działalności osoba fizyczna wniesie swoje przedsiębiorstwo w formie aportu do tworzonej spółki cywilnej i dopiero po tym fakcie zlikwiduje dotychczasową działalność. W takim przypadku czynność wniesienia aportu do spółki cywilnej nie wywrze skutków podatkowych po stronie podatku należnego w podatku od towarów i usług, jednakże nie zwalnia podatnika od obowiązku sporządzenia remamentu likwidacyjnego na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu i zawiadomienia o tym Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od jego sporządzenia.

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółek prawa handlowego i cywilnego jest zwolnione od podatku od towarów i usług.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Przedmiotowe postanowienie zostało skierowane do Pana XX jako podatnika podatku od towarów i usług.

Na niniejszę postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia nieniejjszego postanowienia (art. 14a § 4 i art. 236 § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj