Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.II/PDF-415/26/05
z 16 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.II/PDF-415/26/05
Data
2005.03.16



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odszkodowania
przychód
spis z natury
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy kwota otrzymanego odszkodowania stanowi przychód przychód z działalności gospodarczej?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) uznał stanowisko wnioskodawcy zajęte we wniosku z dnia 23.02.2005 r. (złożone w US - 24.02.2005 r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

- za nieprawidłowe.

POSTANOWIENIE

W dniu 24.02.2005 r. w trybie art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) złożył Pan wniosek o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny.

W wyniku zaniedbania popełnionego przez doradcę podatkowego tj. niezłożenia w terminie Naczelnikowi US spisu z natury - podatnik nie otrzymał zgody na odliczenie podatku VAT wykazanego w fakturach potwierdzających zakup towarów handlowych, posiadanych na dzień przekroczenia obrotu zwalniającego z podatku VAT - wykazanych w spisie z natury. W wyniku tego zaniechania doradca naraził podatnika na szkodę, której naprawienie nastąpi w formie odszkodowania w gotówce z polisy OC doradcy podatkowego.

Zdaniem wnioskodawcy kwota otrzymanego odszkodowania stanowi na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) - przychód z działalności gospodarczej gdyż:

  1. gdyby decyzja US zezwalała na odliczenie podatku naliczonego od należnego - to o tę wartość zostałyby skorygowane koszty zgodnie z pkt 16 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
  2. skoro w wyniku powyższego zaniedbania podatnik nie ma prawa do pomniejszenia kosztów, winien otrzymane odszkodowanie zaksięgować jako przychód z działalności gospodarczej, bowiem nie ma tu zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie rozpatrując powyższe stwierdza co następuje.Doradca podatkowy podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej, a podstawą ustawową do wypłaty odszkodowań z tyt. wyrządzonych w następstwie działania lub zaniechania przy wykonywaniu czynności doradztwa podatkowego jest art. 44 ustawy z dnia 05 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2002 r. nr 9, poz. 86 z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 04 grudnia 2003 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów wykonujących doradztwo podatkowe (Dz. U. z 2003 r. nr 211, poz. 2065).

Ubezpieczenie OC jest rodzajem ubezpieczenia majątkowego, o którym mowa w art. 822 Kodeksu cywilnego. Przedmiotem ochrony udzielonej w umowie ubezpieczenia OC nie jest mienie ubezpieczającego, ani też powstała w nim szkoda, lecz cywilna odpowiedzialność odszkodowawcza ubezpieczającego za szkodę wyrządzona osobie trzeciej, względem której odpowiedzialność za te szkody ponosi ubezpieczający albo osoba na rzecz której zawarta została umowa ubezpieczenia.Charakterystyczną cechą umowy ubezpieczenia OC jest to, że przedmiotem ubezpieczenia nie są konkretne składniki majątkowe, ani dobra o charakterze niemajątkowym, lecz całość sytuacji majątkowej ubezpieczającego na wypadek powstania określonych jego zobowiązań.

Konsekwencją specyficznego przedmiotu ubezpieczenia omawianego rodzaju ubezpieczeń majątkowych jest to, że właśnie w przypadku ubezpieczenia OC nie określa się wartości ubezpieczenia, ani nie ustala sumy ubezpieczenia, a jedynie sumę gwarancyjną.

Świadczenie należne od ubezpieczyciela z tytułu umowy ubezpieczenia OC ma wyrównać uszczerbek majątkowy powstały już w wyniku wystąpienia zdarzenia wyrządzającego szkodę osobie trzeciej, a ciężar udowodnienia tego faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.

Poszkodowany stosownie do zapisu art. 6 Kodeksu cywilnego musi dowieść, że poniósł szkodę i w jakiej wysokości, aby powstał obowiązek świadczenia odszkodowawczego i temu służy wywód podatnika - jakie skutki wywołało nienależyte wykonanie przez doradcę podatkowego tego zobowiązania.

Stosownie do zapisu art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są:kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych z wyjątkiem:

  1. odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust.1 lub art. 30c,
  2. (...)

W świetle powyższego wypłacone z polisy OC doradcy podatkowego odszkodowanie za zaniechanie przez doradcę czynności jakim było złożenie Naczelnikowi Urzędu Skarbowego spisu z natury towarów handlowych w wyniku czego podatnik poniósł szkodę - wolne jest od podatku dochodowego na podstawie cytowanego wyżej przepisu i nie ma tu zastosowania art. 14 ust. 2 pkt 12 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym.

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie uznał, że stanowisko wnioskodawcy w przedstawionej kwestii jest nieprawidłowe i postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do art. 14b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj