Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443/1/122/001 600/164/2003
z 20 listopada 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443/1/122/001 600/164/2003
Data
2003.11.20



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia przedmiotowe

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
odpłatne używanie
przedsiębiorstwo państwowe
przekazanie do używania
sprzedaż budynków
towar używany
wartość początkowa
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż nabytego budynku, będącego wcześniej składnikiem przedsiębiorstwa przekazanego Spółce do odpłatnego używania, jest zwolniona od podatku od towarów i usług?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 11.09.2003 r. (wpływ do tut. Urzędu: 15.09.2003 r.), uprzejmie informuje.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, ze zm.), zwalnia się od podatku od towarów i usług oraz od podatku akcyzowego sprzedaż towarów używanych, z wyjątkiem importu, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony; zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli i ich części, będących przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Tym niemniej jednak, zgodnie z ust. 2e ww. przepisu zwolnienia, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 5, nie stosuje się do sprzedaży towarów wymienionych w art. 4 pkt 7 lit. a, jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania, wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

1. miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków,
2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat, w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Definicja towarów używanych znajduje się w art. 4 pkt 7 lit. a i b ustawy. Przez towary używane rozumie się m.in. budynki, budowle i ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Na podstawie stanu faktycznego, opisanego w Państwa piśmie, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, iż przedmiotem sprzedaży ma być budynek użytkowany przez Spółkę w okresie od 1991 r., w oparciu o umowę zawartą na podstawie przepisów ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 ze zm.). Nabyty przez Spółkę 14.07.2000 r. budynek stanowił jeden ze składników przedsiębiorstwa przekazany Spółce do odpłatnego używania na podstawie ww. umowy. Ponieważ w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do sprzedaży przedsiębiorstwa lub zakładu, samodzielnie sporządzającego bilans, sprzedaż przedsiębiorstwa nie podlegała podatkowi od towarów i usług. Nabywcy nie przysługiwało więc również prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Zatem sprzedaż tego budynku jest zwolniona od podatku, o ile Podatnik nie spełnił łącznie warunków uniemożliwiających skorzystanie z tego zwolnienia, wymienionych w powołanym ust. 2e. Skoro jednak wydatki ponoszone przez Spółkę, zgodnie z treścią złożonych wyjaśnień, obejmowały bieżące prace remontowe i nie spowodowały powiększenia wartości początkowej środka trwałego, wyłączenie stosowania zwolnienia nie znajduje zastosowania. Sprzedaż tego budynku podlega zwolnieniu, od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 powołanej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj