Interpretacja Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie
PP/443-2/05
z 14 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-2/05
Data
2005.03.14



Autor
Urząd Skarbowy w Hrubieszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Gminny Zakład Komunalny odprowadza podatek VAT 7% od dotacji otrzymanej z Urzędu Gminy. Prosimy o informację, czy słusznie odprowadzamy podatek.


Działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie po zapoznaniu się z wnioskiem z dnia 28.01.2005 r. i ze stanowiskiem zawartym w uzupełnieniu do wniosku z dnia 28.02.2005 r. Gminnego Zakładu Komunalnego i dokonaniem oceny prawnej orzeka w nstp. sposób:

  • stanowisko jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Gminny Zakład Komunalny wykonuje zgodnie ze statutem zadania o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest zaspokojenie zbiorowych potrzeb ludności Gminy w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych, oraz prace zewnętrzne poza terenem Gminy. Budżet zakładu stanowi przychód ze sprzedaży usług oraz dotacja z Urzędu Gminy. Przekazywana dotacja nie jest przypisana do określonej usługi, lecz stanowi ogólnie 50 % pokrycia kosztów zakładu zgodnie z art. 19 ust. 10 ustawy o finansach publicznych.

Wątpliwość Podatnika polega na tym, czy otrzymaną dotację należy opodatkować podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Podatnika, nie należy odprowadzać podatku od otrzymanej dotacji, gdyż nie jest ona przypisana do określonej usługi.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)zwanej dalej ustawą o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Z powołanego przepisu wynika, że w sytuacji gdy Podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług - otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, jako np. pokrycie części ceny lub rekompensatę z powodu obniżenia ceny - tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usług. Aby jednak objąć opodatkowaniem tj. przyporządkować stawkę podatku VAT takim dotacjom, konieczne jest stwierdzenie, że finansowanie to ma bezpośrednio związek z ceną konkretnych dostaw lub świadczeniem usług.

Jeżeli jednak taki związek bezpośrednio nie występuje, dofinansowanie ogólne na pokrycie kosztów działalności nie podlega opodatkowaniu.

W świetle powołanych wyżej regulacji oraz stanu faktycznego przedstawionego w uzupełnieniu do wniosku, dotacja przeznaczona na pokrycie utrzymania oraz dotacja przeznaczona na bieżące potrzeby związane z utrzymaniem (funkcjonowaniem) Gminnego Zakładu Komunalnego ma charakter dofinansowania bieżącej działalności jednostki i stanowi dotację podmiotową. Dofinansowanie to w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy o VAT nie jest bezpośrednio zwiążane z dostawą towarów czy też świadczeniem usług - nie stanowi więc dopłaty do ich ceny, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie informuje, iż powyższa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Podatnika rzeczywistego stanu faktycznego.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie za pośrednictwem tut. Urzędu Skarbowego do Izby Skarbowej w Lublinie - Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 0,50 zł do każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj