Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
US.PP-1/443/1/122/102 740/122/2003
z 11 lipca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP-1/443/1/122/102 740/122/2003
Data
2003.07.11



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
części zapasowe
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć podatek naliczony od zakupionych części zamiennych do samochodu osobowego?


Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 16.06.2003 r. uprzejmie informuje.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto podziela Państwa stanowisko, przedstawione w powołanym piśmie. Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. W związku z powyższym przysługuje Państwu uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie usług naprawczych (części oraz robocizna).

Tut. Urząd zaznacza, iż przy korzystaniu z uprawnienia należy uwzględnić pozostałe przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, w tym art. 20. W szczególności ust. 1 powołanej ustawy ustanawia zasadę, zgodnie z którą podatnik dokonujący sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku, obowiązany jest do odrębnego określania kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną.

Podkreślić należy, że podatnik może zmniejszyć podatek należny tylko o tę kwotę podatku naliczonego, która związana jest ze sprzedażą opodatkowaną (ust. 2). Ponadto zgodnie z ust. 3, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może także zmniejszyć podatek należny o taką kwotę podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi wartości sprzedaży towarów (i usług) opodatkowanych podatkiem w wartości sprzedaży ogółem.

Powołany w Państwa piśmie art. 25 ustawy ustala zasadę szczególną. Opisuje bowiem sytuacje, w których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego. Art. 25 ust. 1 pkt 2a ustawy stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika części składowych, zużytych do wytworzenia przez podatnika samochodów, o których mowa w pkt 2, jeżeli samochody te zostały zaliczone przez tego podatnika do środków trwałych.

Ograniczenie powyższe odnosi się jedynie do części składowych służących do wytworzenia samochodów zaliczonych do środków trwałych. W zakresie regulacji powyższego przepisu nie mieści się jednak ograniczenie odliczenia podatku naliczonego przy zakupie części składowych służących do remontu, naprawy, bądź wykorzystywanych w ramach eksploatacji. Jeżeli więc części zakupione przez Państwa nie służą do wytworzenia nowego samochodu, oraz związane są ze sprzedażą opodatkowaną, podatek naliczony przy ich zakupie podlega odliczeniu (w tej części, w której związany jest ze sprzedażą opodatkowaną).

Tut. Urząd pragnie podkreślić, że ograniczenie opisane powyżej znajduje zastosowanie w przypadku zakupionych przez podatnika paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg — art. 25 ust. 1 pkt 3a powołanej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj