Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-22/1/05
z 18 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-22/1/05
Data
2005.02.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
obowiązek instalacji kasy rejestrującej
sieć
usługi radiowo-telewizyjne


Pytanie podatnika
Czy usługi reemisji programów RTV przez sieć kablową są zwolnione z obowiązku ewidencji za pomocą kasy fiskalnej?


Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późniejszymi zmianami ) , Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione w piśmie z dnia 25 stycznia 2005r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIEPismem z dnia 25.01.2005 r. Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:Podatnik świadczy usługi polegające na reemisji programów RTV nadawanych przez sieć kablową . Według PKD działalność mieści się w podkategorii 64.20.F –telewizja kablowa. Podatnik w roku 2002 , 2003, i 2004 był zwolniony z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas fiskalnych . Podatnik zwrócił się z pytaniem czy usługi reemisji programów RTV nadawane przez sieć kablową zwolnione są z ewidencji obrotu za pomocą kas fiskalnych. Podatnik wyraża pogląd, że realizowane usługi telekomunikacyjne zwolnione są z obowiązku wprowadzania kas rejestrujących.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje.

Obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących dotyczy podatników , którzy prowadzą działalność określoną w art.111 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 , poz. 535 ze zmianami) czyli dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych .

Na mocy art.111 ust. 7 pkt. 3 cyt. ustawy o VAT Minister właściwy do spraw finansów publicznych otrzymał delegację do zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników oraz niektórych czynności z obowiązku ewidencjonowania ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokości obrotu. Wykonaniem tego uprawnienia jest obowiązujące od 1 stycznia 2005 r. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących ( Dz. U. nr 273 , poz. 2706 ).

Zgodnie z § 2 pkt 3 tego rozporządzenia, do dnia 31 grudnia 2005 r. z ewidencjonowania zostały zwolnione czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. Przepis ten reguluje zwolnienie przedmiotowe czyli zwolnienie określonych czynności z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących. Zwolnienie z ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących dotyczy sprzedaży towarów lub świadczenia usług m.in. w zakresie usług telekomunikacyjnych sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU - 64.2.wymienionych w poz.14 załącznika.

W świetle powyższego stanowisko podatnika jest prawidłowe. Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również , iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zmianami) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj