Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443/1/122/101 371/188/2003
z 25 listopada 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443/1/122/101 371/188/2003
Data
2003.11.25



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży


Słowa kluczowe
dokumentowanie
faktura
sprzedaż
zaprzestanie działalności


Pytanie podatnika
Czy po upływie kilku miesięcy od momentu dokonania sprzedaży sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury VAT?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 28.10.2003 r. (wpływ do tut. Urzędu: 06.10.2003 r.) nr KM.02.0717-584/03, uprzejmie informuje.

Zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), właściwy organ podatkowy (...) na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Powołany przepis określa krąg podmiotów, uprawnionych do występowania z wnioskami, jak również zakres spraw (regulowane przez prawo podatkowe), których zapytania mogą dotyczyć.
Państwa pytanie zmierza natomiast m.in. do ustalenia zakresu obowiązywania przepisów odrębnych aktów prawnych, w stosunku do których Naczelnik tut. Urzędu nie jest organem kompetentnym do orzekania.

Jednocześnie Naczelnik urzędu informuje, iż w myśl art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), podatnicy świadczący usługi (...) nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury. Przepis powyższy nie wyklucza zatem obowiązku wystawienia faktury również post factum (to jest po dokonaniu sprzedaży). Nie określa jednak ram czasowych, w obrębie których osoba fizyczna może wystąpić o wystawienie faktury dokumentującej dokonaną uprzednio sprzedaż.
W związku z powyższym termin ten należy ustalić w oparciu o ogólne przepisy prawapodatkowego. Obowiązek wystawienia rachunku (faktury) został ograniczony w czasie na mocy art.87 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).Podatnik nie ma obowiązku wystawienia rachunku (faktury) jeżeli żądanie zostało zgłoszone poupływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Zatem jeżeli żądanie zostałozgłoszone przed upływem wymienionego terminu, podatnik który wykonał usługę ma obowiązekwystawić fakturę potwierdzającą dokonaną sprzedaż.

Obowiązku takiego nie będzie miał podmiot, który zaprzestał wykonywania działalności gospodarczej. W oparciu bowiem o § 34 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), zarejestrowani podatnicy, posiadający numer identyfikacji podatkowej lub posługujący się numerem tymczasowym, wystawiają faktury oznaczone wyrazami „FAKTURA VAT” (...). Podatnik, który zaprzestał wykonywania działalności gospodarczej i zgłosił ów fakt do organu podatkowego, zostaje wykreślony z rejestru podatników i wystawić faktury już nie może.
Nieco inaczej sytuacja się kształtuje w przypadku podatników, którzy utracili swój odrębny byt prawny na skutek przejęcia przez inny podmiot gospodarczy. W oparciu o przepis art. 93 i 94 Ordynacji podatkowej podmiot nowopowstały (lub przejmujący) wstępuje na podstawie sukcesji uniwersalnej we wszystkie prawa i obowiązku podmiotu przejętego. Oznacza to, że również podmiot nowopowstały (przejmujący) ma obowiązek na żądanie zgłoszone w odpowiednim terminie wystawić fakturę, która będzie dokumentowała sprzedaż dokonaną przez podmiot przejęty.

Należy zaznaczyć, iż nie istnieje formalna przeszkoda, aby sprzedawca towaru lub usługi, będący cały czas zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, wystawił fakturę VAT również po upływie terminu określonego w cyt. powyżej art. 87 § 4. Przepis ten określa bowiem ramy czasowe, w których sprzedawca jest obowiązany na żądanie wystawić fakturę, nie ogranicza jednak czasu, w którym może to uczynić.
Odpowiedzi niniejszej udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień 25.11.2003 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj