Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pszczynie
US.PB-1/415-2/05
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PB-1/415-2/05
Data
2005.03.07



Autor
Urząd Skarbowy w Pszczynie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Wygaśnięcie zobowiązań podatkowych --> Bankowe rozliczenia bezgotówkowe


Słowa kluczowe
rachunek bankowy
zapłata podatku


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek posiadania rachunku bankowego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych w przypadku, kiedy wysokość uzyskiwanych dochodów nie powoduje obowiązku zapłaty podatku.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pszczynie stwierdza, że stanowisko podatnika - przedstawione we wniosku z dnia 25.01.2005 r., który wpłynął w dniu 26.01.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.01.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pszczynie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z treści przedmiotowego wniosku wynika, że podatniczka prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, korzysta z opodatkowania podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Obecnie dochody uzyskiwane przez podatniczkę nie przekraczają kwoty wolnej od podatku. Przedmiotem działalności są usługi polegające na udzielaniu lekcji języka obcego, z tego względu wszystkie płatności dokonywane są w formie gotówki. Wątpliwości podatniczki budzi konieczność utrzymywania rachunku bankowego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Według własnego stanowiska w sprawie wyrażonego przez podatniczkę we wniosku, nie ma potrzeby zakładania i utrzymywania (opłacania) rachunku bankowego do chwili powstania obowiązku zapłaty zaliczki na podatek dochodowy.

Zgodnie z art. 61 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu.

Z powyższego przepisu wynika obowiązek podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe do opłacania podatku w formie polecenia przelewu, czyli za pośrednictwem rachunku bankowego.Zatem jeżeli podatnik prowadzący działalność gospodarczą obowiązany do prowadzania podatkowej księgi przychodów i rozchodów, nie uzyskuje dochodów powodujących obowiązek zapłacenia podatku, to nie jest obowiązany do posiadania rachunku bankowego. Będzie on konieczny w przypadku wystąpienia obowiązku zapłaty podatku.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 Ordynacji podatkowej, wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj