Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
US.PP-1/443/1/122/139 940/88/2003
z 7 maja 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP-1/443/1/122/139 940/88/2003
Data
2003.05.07



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB)
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaka stawka podatku od towarów i usług dla usług organizowania i monitorowania badań klinicznych obowiązuje w 2003 r.?


Urząd Skarbowy Kraków - Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 08.04.2003 r. (wpływ do tut. Urzędu 10.04.2003 r.), uprzejmie informuje.

W myśl art. 6 ustawy z dnia 4 grudnia 2002 r. zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawę o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy oraz ustawę - Kodeks karny skarbowy (Dz. U. Nr 213, poz. 1803), w przypadku gdy po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy wprowadzone zmiany do ustawy, o której mowa w art. 1, dotyczące nowych oznaczeń klasyfikacyjnych towarów, usług oraz obiektów budowlanych (PKWiU, PKOB) prowadziłyby do zmiany dotychczas stosowanych stawek podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego albo prowadziłyby do zwolnienia od podatku lub opodatkowania, podatnik stosuje stawki lub zwolnienie określone w ustawie, o której mowa w art. 1, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2002 r.
Oznacza to, że w celu ustalenia właściwej stawki podatku od towarów i usług należy dokonać klasyfikacji usługi wg symbolu Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej do stosowania z dniem 1 kwietnia 1995 r. w związku z Zarządzeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego Nr 47 z dnia 29.12. 1993 r. w sprawie Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. Urz. GUS Nr 24, poz. 132 i z 1994 Nr 5, poz. 52), z uwzględnieniem symboli Klasyfikacji Usług (Zeszyty Metodyczne GUS nr 57).

Konsekwencją wprowadzenia Klasyfikacji Wyrobów i Usług było obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 31.03.1995 r. w sprawie ogłoszenia załączników do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z uwzględnieniem nomenklatury wynikającej z Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 44, poz. 231). Punkt 2 powyższego obwieszczenia zawiera regulację, zgodnie z którą zmiana nomenklatury usług nie powoduje zmian wysokości opodatkowania podatkiem od towarów i usług po dniu 31.03.1995 r. Jest to więc regulacja analogiczna do wprowadzonej w ustawie nowelizacyjnej klauzuli z art. 6.Również jej konsekwencje są podobne. Skoro na skutek zmiany klasyfikacji miałaby nastąpić zmiana stawki opodatkowania, należy stosować taką stawkę, która obowiązywała przed zmianą klasyfikacji.
Zgodnie ze stanem prawnym na dzień 31.03.1995 r. usługi świadczone przez Panią, sklasyfikowane pod symbolem KU 89901, nie były zwolnione od podatku (na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Na skutek wprowadzenia Klasyfikacji Wyrobów i Usług, usługi te sklasyfikowane pod symbolem KWiU 85.14.18 jako usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej wymienione zostały w załączniku nr 2 do ustawy jako zwolnione z opodatkowania. Jednakże ze względu na regulację punktu 2 powołanego obwieszczenia Ministra Finansów opodatkowanie tych usług nie uległo zmianie.
Zmiany w tym zakresie nie wprowadziło także nowe brzmienie załączników, w których towary i usługi sklasyfikowane zostały wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Jeżeli zatem usługi, które Pani świadczy były przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizacyjnej - wg stanu prawnego na dzień 31.12.2002 r. - opodatkowane, fakt ten nie uległ zmianie na skutek zmiany klasyfikacji z KU na SWW/KWiU, a następnie na PKWiU.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj