Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
US.PP-1/443/1/122/002 753/142/2003
z 18 sierpnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP-1/443/1/122/002 753/142/2003
Data
2003.08.18



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia przedmiotowe

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
licencja
prawa autorskie
prawa majątkowe
program komputerowy
przychód z działalności wykonywanej osobiście
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przychody o których mowa w art. 12 ust. 1-6 i art. 13 pkt 2-8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Urząd Skarbowy Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 15.07.2003 r. (wpływ do tut. Urzędu: 28.07.2003 r.) oraz w oparciu o odpowiedź Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza, uprzejmie informuje.

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług oraz od podatku akcyzowego przychody, o których mowa w art. 12 ust. 1 - 6 i art. 13 pkt 2 - 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.).

W art. 13 wymienionej powyżej ustawy o podatku dochodowym zawarty został katalog przychodów uznanych za przychody z działalności wykonywanej osobiście. W pkt 8 w.w artykułu jako jeden z rodzajów przychodów z działalności wykonywanej osobiście wymieniono przychody uzyskiwane z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a. osoby prawnej, jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej lub przedsiębiorcy - jeżeli podatnik wykonuje te usługi - wyłącznie dla potrzeb tych podmiotów i tego samego rodzaju usług nie wykonuje na rzecz ludności,

b. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością.

Mając na względzie zacytowane powyżej przepisy należy stwierdzić, iż na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług (...) zwolnione od tego podatku są wszelkie wymienione w art. 13 pkt 2-8 przychody, uzyskiwane z tytułu osobistego wykonywania usług.

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 6 jest zatem zaliczenie osiąganych przychodów do odpowiedniej kategorii. Jeżeli przychody można uznać za uzyskiwane z działalności wykonywanej osobiście Podatnikowi przysługuje zwolnienie z podatku od towarów i usług. Jeśli jednak przychody osiągane w opisanym przez Pana stanie faktycznym nie mogą być uznane za przychody z działalności wykonywanej osobiście, ich uzyskanie nie podlega zwolnieniu w oparciu o art. 7 ust. 1 pkt 6, jest więc opodatkowane.

W myśl § 34 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) zarejestrowani podatnicy, posiadający numer identyfikacji podatkowej lub posługujący się numerem tymczasowym, wystawiają faktury oznaczone wyrazami „FAKTURA VAT”, z wyjątkiem podatników korzystających ze zwolnień określonych w art. 14 ust. 1, 5 i 6 ustawy oraz wykonujących wyłącznie czynności wymienione w art. 7 ust. 1 ustawy lub czynności zwolnione określone w przepisach wydanych na podstawie art. 47 ustawy.

Zatem jeżeli nie korzysta Pan ze zwolnienia od podatku na podstawie wymienionych przepisów to, zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2, jest Pan obowiązany wystawiać fakturę VAT stwierdzającą w szczególności sprzedaż towarów (lub usług), jej datę, cenę jednostkową bez podatku, wartość sprzedaży, kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika oraz nabywcy.

Tut. Urząd zaznacza, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega na mocy art. 2 ust. 1 ustawy sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Za towar uznaje się każdą rzecz ruchomą, wszelkie postacie energii, budynki budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej (art. 4 pkt 1 ustawy). Autorskie prawo majątkowe nie spełnia dyspozycji tego przepisu.

Jednocześnie za usługi uznaje się także zgodnie z art. 4 pkt 2 lit. e udzielanie licencji lub upoważnienia do korzystania z licencji oraz przeniesienie autorskiego prawa majątkowego - w odniesieniu do programu komputerowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj