Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I-415/6/05
z 2 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/6/05
Data
2005.03.02



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenia
odliczenia od podatku
odliczenie od dochodu
osoba
osoby współpracujące
składki
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą ma możliwość odliczenia odpowiednio od dochodu i podatku składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne żony będącej osobą współpracującą, która nie osiąga żadnych dochodów? Małżonkowie mają rozdzielność majątkową i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź – Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) – uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana w piśmie z dnia 11 lutego 2005 r., stanowiącym uzupełnienie do wniosku z dnia 13 stycznia 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - „stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W dniu 20 stycznia 2005 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Pana z dnia 13 stycznia 2005 r. w sprawie „interpretacji” przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości odliczenia od dochodu zapłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe oraz możliwości odliczenia od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne osoby współpracującej. W związku z wezwaniem z dnia 24 stycznia 2005 r. nr ..., w dniu 15 lutym 2005 r. pełnomocnik Pana złożyła w tutejszym organie podatkowym pismo z dnia 11 lutego 2005 r., w którym przedstawiony został stan faktyczny, sprecyzowane zostało zapytania oraz przedstawione zostało własne stanowisko w sprawie.

Stan faktyczny przedstawia się następująco:

W dniu 10 października 2003 r. firma, której jest Pan właścicielem zgłosiła w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, dokumentem „ZUS ZUA”, do ubezpieczeń: emerytalnego, rentowego, chorobowego, wypadkowego i zdrowotnego Pana żonę , która jest osobą współpracującą w firmie „i nie osiąga żadnych dochodów. Jak wynika z pisma z dnia 11 lutego 2005 r. macie Państwo rozdzielność majątkową oraz prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie pełnomocnik Pana wskazał, że zgodnie z przepisami w zakresie ubezpieczeń społecznych, pana żona spełnia wymogi statusu osoby współpracującej. Fakt rozdzielności majątkowej małżonków ma wpływ jedynie na brak możliwości wspólnego rozliczenia podatkowego, a nie na kwestię ubezpieczenia osoby współpracującej. W związku z tym, w ocenie pełnomocnika, składka na ubezpieczenie społeczne może być odliczona od dochodu z Pana działalności gospodarczej lub zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w firmie, zaś zapłacone składki zdrowotne mogą być odliczone od Pana podatku.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź – Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa – udziela poniższej informacji:

Zgodnie z przepisami art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku (...) stanowi dochód (...) po odliczeniu kwoty składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137 poz. 887 ze zm.) zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących.

Zatem ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wprost przewiduje możliwość odliczenia przez podatnika od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne osób z nim współpracujących.

Podkreślić przy tym należy, że na podstawie przepisów art. 26 ust. 13a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatki na cele określone w ust. 1 (czyli m. in. składki na ubezpieczenie społeczne) podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Powyższe oznacza, że podatnik ma możliwość wyboru – albo zaliczyć zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne do kosztów uzyskania przychodów, albo odliczyć je od dochodu.

Natomiast na podstawie przepisów art. 27b ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy obliczony zgodnie a art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135), opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zgodnie z przepisami art. 85 ust. 14 cytowanej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, za osobę współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność składkę oblicza, odprowadza i finansuje ze środków własnych osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

Zatem składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne opłacone bezpośrednio przez podatnika podlegają odliczeniu od podatku bez względu na to, czy dotyczą podatnika czy osoby z nim współpracującej.

Definicja „osoby współpracującej” dla celów ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego zawarta została w art. 8 ust. 11 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137 poz. 887 ze zm.), zgodnie z którą za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności. Z powyższego wynika, że żona Pana jest osobą współpracującą ponieważ wykonuje współpracę w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej i pozostajecie Państwo we wspólnym gospodarstwie domowym.

A zatem opłacone przez Pana składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe żony, jako osoby współpracującej podlegają odliczeniu od Pana dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Natomiast zapłacone przez Pana składki na ubezpieczenie zdrowotne żony jako osoby współpracującej podlegają odliczeniu od Pan podatku dochodowego.

Stosownie do przepisów art. 27b ust. 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej uzasadnienie – postanowiono jak w sentencji, uznając, że przedstawione przez Pana własne stanowisko w sprawie – jest prawidłowe.

Końcowo informuję, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w piśmie z dnia 11 lutego 2005 r. oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj