Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-727/04
z 25 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-727/04
Data
2005.02.25



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych


Słowa kluczowe
eksport usług
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Spółka zwraca się z zapytaniem, w jakim państwie powinno nastąpić rozliczenie podatku od towarów i usług jeżeli „nabywcą” wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów jest podmiot mający siedzibę poza terytorium UE?


Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż świadczy On usługi transportowe na rzecz podmiotów zagranicznych. W przedmiotowej sprawie nabywcą świadczonej przez Podatnika usługi jest kontrahent mający siedzibę w Szwajcarii, który nie podał numeru, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku na terytorium państwa członkowskiego innego niż państwo rozpoczęcia transportu. Rozpoczęcie transportu ma miejsce na terytorium Niemiec, natomiast zakończenie w Polsce.

W tak przedstawionym stanie faktycznym, Spółka zwraca się z zapytaniem, w jakim państwie powinno nastąpić rozliczenie podatku od towarów i usług jeżeli „nabywcą” wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów jest podmiot mający siedzibę poza terytorium UE?

Podatnik wyraził stanowisko, iż zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wewnątrzwspólnotowa usługa transportu towarów podlega opodatkowaniu w państwie rozpoczęcia transportu. Faktura wystawiona dla kontrahenta mającego siedzibę w Szwajcarii nie powinna zatem zawierać kwoty „polskiego” podatku VAT, ponieważ świadczona usługa nie podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Ponadto, jak podaje Podatnik, z odpowiedzi udzielonej mu przez niemiecki organ podatkowy wynika, iż zgodnie z niemiecką ustawą o podatku obrotowym, usługa ta podlega opodatkowaniu w Szwajcarii. Wobec tego, faktura wystawiona z tytułu przedstawionej we wniosku usługi nie powinna zawierać kwoty podatku VAT,a jedynie informację o konieczności samoobliczenia podatku przez nabywcę usługi. Umieszczenie kwoty podatku VAT rodziłoby bowiem u świadczącego usługę obowiązek jego opłacenia.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej „wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów”, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3.

Natomiast zgodnie z art. 28 ust. 3 w/w ustawy, w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Określenie miejsca opodatkowania wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, jeżeli usługobiorca nie podał świadczącemu usługę numeru, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, następuje na podstawie wskazania miejsca rozpoczęcia transportu.

W opisanej przez Podatnika sytuacji, w przypadku gdy transport towarów rozpoczyna się w Niemczech a kończy w Polsce i wykonywany jest na zlecenie kontrahenta ze Szwajcarii, który nie podał dla potrzeb wykonania tej usługi numeru unijnego, miejscem opodatkowania tej usługi są Niemcy. Tam więc należy rozliczyć podatek od wartości dodanej, według zasad obowiązujących w tym kraju. W polskiej deklaracji nie pojawi się zatem obrót z tego tytułu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj