Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP/443/109/03
z 26 sierpnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/109/03
Data
2003.08.26



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zwrot różnicy podatku


Słowa kluczowe
data wpływu
deklaracja podatkowa
złożenie deklaracji
zwrot różnicy podatku


Pytanie podatnika
Co przyjmuje się za datę złożenia przez podatnika deklaracji podatkowej (datę nadania w placówce pocztowej czy datę wpływu do urzędu skarbowego) w związku z ustaleniem terminu zwrotu różnicy podatku od towarów i usług wykazanego w deklaracji VAT-7?


Urząd Skarbowy Kraków - Podgórze w oparciu o przepis art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w związku z Państwa zapytaniem z dnia 22.07.2003 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu), co przyjmuje się za datę złożenia przez podatnika deklaracji podatkowej (datę złożenia w placówce pocztowej, czy datę wpływu do Urzędu Skarbowego), w związku z ustaleniem terminu zwrotu podatku od towarów i usług wykazanego w deklaracji VAT-7, informuje, jak niżej:

Zgodnie z przepisem art. 12 § 6 ww. ustawy Ordynacja podatkowa termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało:

    1) wysłane w formie elektronicznej, za poświadczeniem przedłożenia, do organu podatkowego lub do jednostki informatycznej obsługi administracji podatkowej,
    2) nadane w polskiej placówce pocztowej lub złożone w polskim urzędzie konsularnym,
    3) złożone przez żołnierza lub członka załogi statku morskiego w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku,
    4) złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego,
    5) złożone przez osobę aresztowaną w administracji aresztu śledczego.

Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) zwrot różnicy podatku, o którym mowa w ust. 2, następuje na rachunek bankowy podatnika w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika.

Bieg terminu zwrotu podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym rozpoczyna się z dniem wpływu deklaracji podatnika do urzędu skarbowego, nie zaś złożenia deklaracji w placówce pocztowej.
Takie stanowisko potwierdza orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego - wyrok NSA w Warszawie z dnia 1 lutego 2000 r., Sygn. akt: III SA 213/99, ONSA 2001/2/72.

Sposób sformułowania art. 12 § 6 Ordynacji podatkowej „Termin uważa się za zachowany (...)" wskazuje, że odnosi się on do strony, i nie ma zastosowania do działań urzędu skarbowego.

Deklaracja Spółki za miesiąc luty 2003 r. z wykazaną kwotą zwrotu została wysłana za pośrednictwem poczty w dniu 25.03.2003 r. Wpłynęła ona do tutejszego Urzędu w dniu 09.04.2003 r. Zatem 60-dniowy termin zwrotu tego podatku upływał, uwzględniając przepis art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej, dnia 08.06.2003 r. (niedziela).

Tutejszy Urząd Skarbowy zwrotu kwoty podatku wynikającej z deklaracji VAT-7 Spółki za miesiąc luty 2003 r. dokonał na rachunek bankowy Spółki w dniu 09.06.2003 r., tj. w ustawowym terminie.

Z uwagi na to, iż od dnia złożenia rozliczenia w placówce pocztowej do dnia wpływu deklaracji do Urzędu Skarbowego może upłynąć kilka bądź kilkanaście dni, korzystniejsze jest złożenie przez podatnika deklaracji na dzienniku podawczym Urzędu Skarbowego, niż wysłanie deklaracji pocztą.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj