Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PP/2/443/6/03/NJ
z 7 sierpnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/2/443/6/03/NJ
Data
2003.08.07



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek akcyzowy --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
banderole legalizacyjne
podatek akcyzowy
sprzedaż
stawki podatku
tytoń
znaki akcyzy


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku akcyzowego zastosować przy sprzedaży w kraju tytoniu zaimportowanego w kartonach o wadze 80,44 kg, następnie rozpakowanych i zapakowanych w opakowania jednostkowe 500g, oraz jakim typem banderol winien być oznaczony ten tytoń, jak również tytoń zaimportowany w opakowaniach 500 g?


W odpowiedzi na pismo - zapytanie z dnia 15.04.2003 r. Urząd Skarbowy Kraków Nowa Huta zgodnie z art 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.

Spółka zwróciła się do Urzędu Skarbowego z zapytaniem dotyczącym stawki podatku akcyzowego w przypadku sprzedaży w kraju tytoniu w opakowaniach jednostkowych o wadze 500 g wcześniej zaimportowanego w kartonach o wadze 80,44 kg i następnie rozpakowanych i zapakowanych w opakowania jednostkowe o wadze 500 g, typu banderol którymi winne być oznaczone zaimportowane opakowania tytoniu o wadze 500 g oraz opakowania tytoniu o wadze 500 g wcześniej zaimportowanego w kartonach o wadze 80,44 kg a następnie rozpakowanego i zapakowanego w opakowania o wadze 500 g .

Na podstawie art. 34 ust. 1 oraz zał. nr 6 poz. 17 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) czynności sprzedaży i importu tytoniu do palenia podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 2 grudnia 1993 r. o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy (Dz. U. z 22 grudnia 1993 r.) tytoń do palenia ( PKWiU 16.00.12-30) ma być obowiązkowo oznaczany znakami skarbowymi akcyzy.

W przypadku sprzedaży przez importera tytoniu w oryginalnych jednostkowych opakowaniach o wadze do 500 g, od których Urząd celny pobrał podatek akcyzowy będą to banderole podatkowe zgodnie z art. 7 ust.1 ww. ustawy o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy. W tym przypadku importer będzie zwolniony z obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym przy sprzedaży tych wyrobów na podstawie § 12 ust. 1 rozporządzenia M.F. z 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. nr 27, poz.269 z 2002 r. ze zm.).

W odniesieniu do sprzedaży przez importera tytoniu w jednostkowych opakowaniach o wadze do 500 g, będących wynikiem rozpakowania i przepakowania tytoniu z opakowań, od których urząd celny jako nie wymienionych w zał. nr 3 do ww. rozporządzenia Ministra Finansów nie pobrał podatku akcyzowego, podatnik będzie podlegał obowiązkowi podatkowemu w podatku akcyzowym zgodnie z § 12 ust. 1 pkt 4 ww. rozporządzenia. Czynność sprzedaży będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym w wysokości 60% wartości obrotu zgodnie z zał. nr 1 poz. 8 ww. rozporządzenia z 22 marca 2002 r. W tym przypadku tytoń winien być oznaczony banderolami legalizacyjnymi zgodnie z art. 7 ust.2 ww. ustawy o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy.

Uwzględniając powyższe tut. Urząd nie podziela poglądów w części dotyczącej określenia właściwych banderol do oznaczania będących przedmiotem zapytania Spółki opakowań jednostkowych tytoniu o wadze jednostkowej 500 g na stosowanie przepisów podatkowych wyrażonych w piśmie z dnia 21.07.2003r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj