Interpretacja Urzędu Celnego w Olsztynie
371000-PA-0550-2/05
z 4 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
371000-PA-0550-2/05
Data
2005.02.04



Autor
Urząd Celny w Olsztynie


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Wyroby akcyzowe niezharmonizowane --> Dokumentowanie dostaw wewnątrzwspólnotowych wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
samochód osobowy
wyroby akcyzowe niezharmonizowane


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji nabycia samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją w kraju przez nabywcę z innego kraju członkowskiego i odebrania tego samochodu bezpośrednio w salonie dealerskim, salon może traktować tą sprzedaż jako dostawę wewnątrzwspólnotową w rozumieniu przepisów art. 77 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, jeżeli posiada potwierdzenie odbioru samochodu przez nabywcę, złożone na druku VAT-22 oraz fakturę dostawy z potwierdzeniem odbioru pojazdu przy zastosowanym incotermsie ExW dla tej dostawy przez salon.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 oraz art. 217 par. 1 i par. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005r., Dz.U. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Celnego w Olsztynie:

postanawia

uznać stanowisko podatnika przedstawione w niniejszym uzasadnieniu za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem, bez numeru, z dnia 29 grudnia 2004r. (data wpływu - 07 stycznia 2005r.) Podatnik na podstawie art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa, zwrócił się o wydanie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym: Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży samochodów osobowych przed ich pierwszą rejestracją na terytorium RP zarówno nabywcom krajowym, jak i nabywcom z innych krajów UE niezidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, którzy samochody te odbierają bezpośrednio u Podatnika bez użycia drugiego środka transportu (lawety). Potwierdzenie odbioru samochodu przez nabywcę dokonywane jest na druku VAT-22 oraz na fakturze dostawy przy zastosowanym przez salon kodem Incoterms ExW dla tej dostawy.

Podatnik stoi na stanowisku, że w przypadku sprzedaży samochodu osobowego przed jego pierwszą rejestracją na rzecz nabywcy z innego kraju członkowskiego, gdy nabywca odbiera samochód we własnym zakresie z salonu samochodowego potwierdzając to na druku VAT-22, otrzymuje fakturę nabycia tego pojazdu oraz dokonuje zapłaty za przedmiotowy samochód, spełnione są warunki dla uznania takiej sprzedaży za dostawę wewnątrzwspólnotową a Podatnik nabywa uprawnienia dla dokonania rozliczenia takiej sprzedaży jako dostawy wewnątrzwspólnotowej, w tym także w zakresie regulowanym art. 77 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym.

Naczelnik Urzędu Celnego w Olsztynie wyjaśnia, że zgodnie z art. 2 pkt 10 ustawy o podatku akcyzowym, zwanej dalej ustawą, dostawą wewnątrzwspólnotową jest przemieszczenie wyrobów akcyzowych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego i czynność ta podlega opodatkowaniu akcyzą na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 5. Stosownie do art. 80 ust. 2 cyt. ustawy, jako przepisu szczególnego, podmioty dokonujące dostaw wewnątrzwspólnotowych nie są wymienione wśród podatników akcyzy od samochodów osobowych, w związku z tym dostawa wewnątrzwspólnotowa samochodów osobowych nie podlega akcyzie. Jednakże ustawodawca w art. 77 ust. 3 ustawy przewidział możliwość zwrotu akcyzy podmiotowi, który dostarczył wyroby akcyzowe niezharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona w kraju. Zapis art. 77 ustawy reguluje kwestię dokonywania przez podatników dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Z brzmienia tego artykułu wynika, że podatnik w takim przypadku obowiązany jest posiadać dokumenty potwierdzające wykonanie dostawy tych wyrobów do innego państwa członkowskiego, a dokumentami takimi w szczególności są: dokumenty przewozowe, faktura i specyfikacja dostawy oraz inne dokumenty handlowe związane z dostawą.

Minister Finansów rozporządzeniem z dnia 09 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych (Dz.U. Nr 74, poz. 673) określił m.in. rodzaje dokumentów potwierdzających dostawę wewnątrzwspólnotową wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych oraz sposób jej potwierdzenia. I tak, w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej realizowanej bez udziału przewoźnika lub spedytora, przy użyciu własnego środka transportu, podatnik powinien posiadać dokumenty przewozowe, z których jednoznacznie wynika, że wyroby akcyzowe niezharmonizowane zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego, kopię faktury dostawy, specyfikację dostawy, jeżeli nie jest zawarta na fakturze, a ponadto dokument zawierający co najmniej imię i nazwisko lub nazwę oraz miejsce zamieszkania lub adres siedziby podatnika dokonującego dostawy wewnątrzwspólnotowej oraz nabywcy tych wyrobów, określenie wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych i ich ilości, potwierdzenie przez nabywcę przyjęcia wyrobów w miejscu ich dostarczenia (przy czym miejsce to musi znajdować się na terytorium państwa członkowskiego) oraz numer i rodzaj transportu użytego do realizacji dostawy. W przypadku, gdy ww. dokumenty nie potwierdzają w sposób jednoznaczny wykonania dostawy, podatnik może przedstawić również korespondencję handlową dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub frachtu lub dokumenty potwierdzające zapłatę za wykonaną dostawę wewnątrzwspólnotową - par. 2 ust. 3 pkt 3 ww. rozporządzenia.

Naczelnik Urzędu Celnego w Olsztynie wyjaśnia ponadto, iż kod ExW, wg Incoterms 2000, oznacza - towar odebrano z zakładu/miejsca załadunku - wszelkie koszty ponosi nabywca. Artykuł 77 ustawy w sposób jednoznaczny określa natomiast, że dostawę wewnątrzwspólnotową musi realizować podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz, że zwrot akcyzy przysługuje podmiotowi, który dostarczył wyroby akcyzowe niezharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego, od których to wyrobów akcyza została zapłacona w kraju. Mając na uwadze powyższe Naczelnik Urzędu Celnego w Olsztynie zwraca uwagę na fakt, że przy takiej konstrukcji przepisów ustawy o podatku akcyzowym w odniesieniu do samochodów osobowych, wyraźnie należy odróżnić dostawę wewnątrzwspólnotową samochodu osobowego od sprzedaży samochodu osobowego dokonywanej na terytorium kraju obywatelowi państwa członkowskiego, która podlega opodatkowaniu akcyzą jako sprzedaż krajowa.

Przedstawiona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pouczenie

Interpetacja co do zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b, par. 1, 2 i 5 ustawy - Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 par. 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj