Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US34/DD1/415/4/05
z 23 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US34/DD1/415/4/05
Data
2005.02.23



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
księga przychodów i rozchodów
opodatkowanie dochodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
pomoc bezzwrotna
pomoc zagraniczna
środki pomocowe


Pytanie podatnika
W dniu 20 października 2004 r. podpisana została umowa z Fundacją Fundusz Współpracy JFK na świadczenie Eksperckich usług doradczych w projekcie Phare 2000 Publiczne SłużbyZatrudnienia „Doskonalenie kwalifikacji PSZ w celu wdrażania Europejskiej Strategii Zatrudnienia oraz uczestnictwa w systemie „ EURES”. Umowa zarejestrowana została w Urzędzie Komitetu. Czy dochód otrzymany w ramach tego kontraktu w części finansowanej ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej jest wolny od podatku dochodowego.


P o s t a n o w i e n i e Na podstawie art. 216 oraz art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał za prawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie prawa podatkowego

U z a s a d n i e n i e Wnioskiem z dnia 31.01.2005 r. (data wpływu 04.02.2005 r.) wystąpił Pan w trybie art. 14 a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisu art. 21 ust. 1 pkt. 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowania do dochodu otrzymanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej PHARE.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 20 października 2004 r. podpisał Pan umowę z Fundacją Fundusz Współpracy JFK na świadczenie Eksperckich usług doradczych w projekcie Phare 2000 Publiczne Służby Zatrudnienia „Doskonalenie kwalifikacji PSZ w celu wdrażania Europejskiej Strategii Zatrudnienia oraz uczestnictwa w systemie EURES”.Zdaniem Pana dochód otrzymany w ramach tego kontraktu w części finansowanej ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej jest wolny od podatku dochodowego.

Działając na podstawie art. 14 a, wymienionej na wstępie ustawy Ordynacja podatkowa Organ podatkowy informuje:Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21,52 i 52 a w/w ustawy.

Z treści art. 21 ust. 1 pkt. 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymywane przez podatnika jeżeli:a)pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznawanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Rade Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy orazb)podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy;zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Wskazany powyżej przepis oznacza, iż zwolnienie obejmuje wynagrodzenia i inne świadczenia pracowników zatrudnionych przez podmioty – beneficjentów pomocy, a także wynagrodzenia i świadczenia dla osób, którym podmioty (beneficjenci) zlecają wykonanie określonych prac.Programy pomocowe realizowane są przez osoby prawne bądź inne jednostki organizacyjne. Mimo, że beneficjentem pomocy jest określona osoba prawna (jednostka), to prace przewidziane programem pomocowym realizuja określone osoby fizyczne, wykonujące konkretne zadania na podstawie umowy o pracę bądź umowy zlecenia lub umowy o dzieło zawartej z tą jednostką. W tym przypadku ze zwolnienia korzystają dochody uzyskane przez osoby, które zawarły umowę z bezpośrednim beneficjentem pomocy, a przedmiot tej umowy służy bezpośredniej realizacji celu programu pomocowego. Wynagrodzenia osób wykonujących prace o charakterze merytorycznym – realizujących bezpośrednio cel programu są zwolnione od opodatkowania, natomiast wynagrodzenia osób wykonujących prace o charakterze pomocniczym podlegają opodatkowaniu.Nie są jednak zwolnione od opodatkowania wynagrodzenia osób, które wykonują określone prace na rzecz osoby niebędącej beneficjentem pomocy, realizującej program pomocowy i które umowy o prace (zlecenia, o dzieło) zawarły z tą osobą.Również w przypadku, gdy beneficjent – osoba prawna zleca wykonanie w ramach programu pomocowego określonych prac drugiej osobie prawnej, wynagrodzenia pracowników (zleceniobiorców) uzyskiwane od tej drugiej jednostki nie będą objęte zwolnieniem od opodatkowania, gdyż nie jest spełniony w tym przypadku wymóg bezpośredniej realizacji celu programu; prace przez nich wykonywane pośrednio służą realizacji celu programu pomocowego.

Mając na względzie, to iż Fundacja Fundusz Współpracy JFK wypłaca Panu jako zleceniobiorcy wynagrodzenie pochodzące ze środków pomocowych wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt. 46 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a Pan jako zleceniobiorca bezpośrednio realizuje cel programu, który jest finansowany z bezzwrotnej pomocy zagranicznej, wypłacone Panu wynagrodzenie stanowi dochód zwolniony z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz 176 ze zm.)

Niniejsza interpretacja dot. stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu jej zmiany lub uchylenia – zgodnie z art. 146 § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj