Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2/443-8/2839/05/PJ
z 22 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-8/2839/05/PJ
Data
2005.02.22



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
lombardy
marża
rozliczanie podatku od towarów i usług
zastaw rzeczy


Pytanie podatnika
W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą obejmującą m.in. usługi lombardowe Podatnik wystąpił do tut. urzędu z zapytaniem dotyczącym możliwości stosowania przy sprzedaży przedmiotu zastawu pożyczki lombardowej opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyłącznie uzyskanej marży.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r – Ordynacja podatkowa (j.t.: Dz. U. z 2005r., Nr 8 poz. 60), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21.01.2005 r.

UZASADNIENIE

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą obejmującą m.in. usługi lombardowe Podatnik wystąpił do tut. urzędu z zapytaniem dotyczącym możliwości stosowania przy sprzedaży przedmiotu zastawu pożyczki lombardowej opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyłącznie uzyskanej marży. Zdaniem Podatnika przy sprzedaży lombardowej może on stosować opodatkowanie marży.

Działalność lombardowa polega na udzielaniu pożyczek osobom fizycznym pod zastaw różnorodnych przedmiotów oraz sprzedaży towarów, które przeszły na własność prowadzącego lombard w wyniku nie spłacenia pożyczki w określonym terminie.

Pierwsza z tych transakcji tj. udzielanie pożyczek pod zastaw, jest traktowana jako usługa finansowa podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych. Podstawę opodatkowania stanowi kwota odsetek uzyskiwana przez prowadzącego lombard jako wynagrodzenie za udzielnie pożyczki.

W przypadku sprzedaży przez lombard przedmiotu zastawu, z uwagi na fakt, iż mamy do czynienia ze sprzedażą towaru używanego, znajdzie zastosowanie szczególna procedura w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, polegająca na opodatkowaniu marży, unormowana w art. 120 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie bowiem z treścią art. 120 ust. 4 ww. ustawy, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

Jak stanowi art. 120 ust. 10 ww. ustawy przepis ust. 4 dotyczy dostawy towarów używanych (...), które podatnik nabył od:

1) osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15;

2) podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

3) podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4.

Należy jednak zaznaczyć, że opodatkowanie marży nie ma zastosowania do metali szlachetnych lub kamieni szlachetnych, o których mowa w art. 120 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że w przypadku dostawy towarów używanych, w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, nabytych przez podatnika prowadzącego lombard od podmiotów, określonych w art. 120 ust. 10 ustawy, można stosować przepis art. 120 ust. 4 ustawy, a zatem można opodatkować jedynie marżę stanowiącą różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. W tym wypadku za kwotę nabycia, o której powyżej, należy uznać kwotę pożyczki, która nie została zwrócona przez dłużnika (bez odsetek), ponieważ na taką kwotę wyceniono towar.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowych do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia na podstawie art. 14 a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj