Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TP/443-10/05
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
TP/443-10/05
Data
2005.02.28



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
zużycie towarów


Pytanie podatnika
Czy jeśli Podatnik dokonuje odliczenia podatku naliczonego przy zakupie kawy, herbaty, słodyczy, śmietanki, napoi na potrzeby sekretariatu z przezanczeniem na podjęcie kontrahentów w siedzibie spółki musi wystawić fakturę wewnętrzną i opodatkować ich zużycie na potrzeby reprezentacji?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (T. jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60)

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Jeżyce uznaje za prawidłowestanowisko Podatnika przestawione we wniosku z dnia 24.01.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 24.01.2005 r. Spółka złożyła w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT czynności polegających na zużyciu towarów na potrzeby reprezentacji, z tytułu nabycia których Podatnik odliczał podatek naliczony, oraz sposobu dokumentowania ww. czynności.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatnik nabywa na potrzeby Sekretariatu określone artykuły spożywcze, w tym m.in. kawę, herbatę, słodycze, napoje, które przeznaczane są na podjęcie kontrahentów Podatnika w siedzibie Spółki. Podatnik korzysta z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z ich zakupu.

Z uwagi na opisany stan faktyczny Podatnik stwierdza, iż opodatkowaniu podatkiem VAT, co do zasady, nie podlegają nieodpłatne dostawy towarów i nieodpłatne świadczenia usług, z wyjątkiem przypadków wymienionych w przepisach art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o ptu.

Z ww. przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają tylko takie zużycia towarów, które dokonywane są na cele osobiste osób wskazanych w ww. przepisach, wśród których nie wymienia się podmiotów stanowiących kontrahentów firmy. Natomiast w przypadku pozostałych "wszelkich innych przekazań towarów bez wynagrodzenia" nie można mówić o czynnościach zużycia towarów. Zdaniem Podatnika czynności zużycia towarów na potrzeby reprezentacji firmy nie zostały wymienione w ustawie o ptu jako podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jednocześnie Podatnik zauważa, że skoro nabywane towary przeznaczane są na poczęstunek dla kontrahentów Spółki, to związane są z kosztami reprezentacji firmy, a zatem związane są z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Stąd nie można ich uznać za czynności, o których mowa w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ww. ustawy.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1). Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części (por. art. 7 ust. 2 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ww. ustawy w przypadku czynności wymienionych m.in. w art. 7 ust. 2 ww. ustawy wystawiane są faktury wewnętrzne.

W świetle powyższych przepisów opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a tym samym obowiązkowi dokumentowania fakturą wewnętrzną, podlegają takie przekazania (zużycia) przez podatnika towarów, które spełniają jednocześnie trzy warunki, tj.:- są nieodpłatne - dokonywane są na cele niezwiązane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem - podatnikowi dokonującego przekazania (zużycia) towarów przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT, w całości lub części.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, iż wykorzystanie przez niego artykułów spożywczych na poczęstunek dla kontrahentów firmy stanowi nieodpłatne przekazanie towarów związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Tym samym nie zachodzi brak związku przekazywanych towarów z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Z uwagi na fakt, iż w ustawie o ptu brak jest odrębnej regulacji dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT "zużycia towarów na cele reprezentacji", należy każdorazowo dokonywać oceny, czy zużywane towary są "związane z prowadzonym przedsiębiorstwem". Sformułowanie użyte w art. 7 ust. 2 ww. ustawy o ptu zmusza więc podatników do podobnej analizy, jak w przypadku kosztów uzyskania przychodów. W tym kontekście reprezentacja rozumiana m.in. jako sposób podejmowania interesantów i kontrahentów jest nierozerwalnie związana z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Celem tych działań jest bowiem promowanie własnej działalności poprzez oddziaływanie na klienta, co z kolei ma wpływ na przyszłe obroty przedsiębiorstwa, jego zyski, wizerunek, odbiór przez innych potencjalnych kontrahentów. Zatem zużycie towarów na potrzeby reprezentacji stanowi zużycie związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa).

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku z dnia 24.01.2005 r. i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci swą ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.

Jednocześnie powyższa interpretacja wiąże właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika (art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj