Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PP-1-005/51/05
z 25 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1-005/51/05
Data
2005.02.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Czy w przypadku samochodu marki Lublin, dla którego w świadectwie homologacji podano liczbę siedzeń - 9, przysługuje prawo do odliczenia podatku z faktur zakupu paliwa?


Podatnik użytkuje samochód ciężarowy marki Lublin, dla którego posiada wyciąg ze świadectwa homologacji. Z dokumentu tego wynika, że pojazd posiada ładowność 900 kg, w tym 5, 6 lub 9 osób. Liczba siedzeń według homologacji wynosi 9. Według podatnika samochód ten jest przystosowany do przewozu towarów i przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupu paliwa. Dodatkowym dowodem według podatnika, potwierdzającym prawo do odliczenia podatku, jest świadectwo homologacji wydane dla innego typu samochodu marki Lublin oraz zaświadczenie ze stacji diagnostycznej lub od rzeczoznawcy o przystosowaniu pojazdu do przewozu towarów.

Organ podatkowy stwierdza, że nie zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, o ile stan faktyczny przedstawiony w piśmie zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust 3 i 5 tj. o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.

Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń) określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa powyżej, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3 - art. 86 ust. 5 cyt. ustawy.

Z wyżej wymienionych przepisów jednoznacznie wynika, że typ pojazdu oraz parametry wykorzystywane do odliczenia limitu ładowności, który warunkuje prawo od odliczania podatku od paliwa, ustala się na podstawie homologacji. Uprawnienie do odliczania przysługuje wówczas, gdy z homologacji wydanej dla tego typu samochodu wynika, że jest to pojazd inny niż osobowy posiadający ładowność wyższą niż określona wzorem, o którym mowa w art. 86 ust. 3 cyt. ustawy.

Z wyżej wymienionych przepisów jednoznacznie wynika, że typ pojazdu oraz parametry wykorzystywane do odliczenia limitu ładowności, który warunkuje prawo od odliczania podatku od paliwa, ustala się na podstawie homologacji. Uprawnienie do odliczania przysługuje wówczas, gdy z homologacji wydanej dla tego typu samochodu wynika, że jest to pojazd inny niż osobowy posiadający ładowność wyższą niż określona wzorem, o którym mowa w art. 86 ust. 3 cyt. ustawy.

Wobec powyższego podatnik, który użytkuje samochód ciężarowy, który nie spełnia limitu ładowności ustalonego według wzoru z art. 86 ust. 3 ustawy (dla samochodu z 9 siedzeniami limit ten wynosi 969 kg, tymczasem pojazd posiada ładowność 900 kg) nie przysługuje prawo od odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupu paliwa. W przypadku samochodu, który według świadectwa homologacji posiada zmienną liczbę siedzeń, dla obliczania limitu ładowności przyjmuje się maksymalną wartość tego parametru. Ponadto dla ustalenia limitu ładowności podatnik nie może korzystać z danych zawartych w wyciągu ze świadectwa homologacji wydanego dla innego typu samochodu marki Lublin i zaświadczenia ze stacji diagnostycznej lub od rzeczoznawcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj