Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1425/034/415/1/2005
z 22 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1425/034/415/1/2005
Data
2005.02.22



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
ekwiwalent pieniężny
odprawa pieniężna
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Czy wraz ze zmianą od 01.01.2005r. treści art.30 ust.1 pkt 4a ustawy opodatku dochodowym od osób fizycznych wypłata odchodzacym ze służby strażakom: odpraw, ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe, zryczałtowanego ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany w danym roku przejazd na koszt MSW podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 20% podatkiem dochodowym.


Z wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wynika, że jednostka Państwowej Straży Pożarnej wypłaca odchodzącym ze służby strażakom świadczenia pieniężne z tytułu: odprawy, ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane urlopy, zryczałtowanego ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane w danym roku przejazdy na koszt MSW. Wątpliwości dotyczą sposobu opodatkowania powyższych wypłat.

Po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza co następuje: zgodnie z treścią art. 30 ust.4a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, po zmianie wprowadzonej art.1 pkt 16 ustawy z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( DzU Nr 263 poz.2619), od uzyskanych na terenie RP dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń pieniężnych otrzymywanych po zwolnieniu ze służby przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy, w związku ze zwolnieniem tych osób ze służby stałej na podstawie odrębnych ustaw, przez okres roku co miesiąc lub za okres roku jednorazowo albo co miesiąc przez okres trzech miesięcy - w wysokości 20% należności. Opodatkowaniem zryczałtowanym podatkiem dochodowym objęte jest tylko świadczenie pieniężne otrzymywane po zwolnieniu ze służby stałej, które pobierane jest niejako w zamian świadczenia emerytalnego.

Przedstawione we wniosku świadczenia pieniężne wypłacane strażakowi zwolnionemu ze służby na podstawie art. 98 ust.1 ustawy z dnia 24.08.1991r. Państwowa Straż Pożarna są ściśle związane ze świadczeniem przez pracownika pracy, czyli ze stosunkiem służbowym strażaka. Urlop wypoczynkowy, a w razie niewykorzystania go w danym roku, ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop przysługuje pracownikowi (strażakowi) a nie emerytowi. Podobnie prawo do przejazdu na koszt właściwej jednostki organizacyjnej PSP, a w razie niewykorzystania przysługującego prawa - do zryczałtowanego równoważnika pieniężnego (art.63 ustawy Państwowa Straż Pożarna) przysługuje strażakowi i członkom jego rodziny a nie emerytowi. Prawo do wypłaty odprawy, zgodnie z art.98 ust.1 pkt 1 ustawy Państwowa Straż Pożarna nabywa strażak zwolniony ze służby a nie emeryt. Ponieważ wymienione powyżej świadczenia pieniężne wynikają ze świadczenia pracy, tj. ze stosunku służbowego strażaka stanowią one przychód, o którym mowa w art.12 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, według którego za przychód ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Powyższe przychody, po zastosowaniu kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają opodatkowaniu według zasad określonych w art. 27 w/cyt. ustawy. Fakt wypłaty świadczenia po ustaniu stosunku służbowego nie zmienia jego istoty. Stanowisko jednostki PSP przedstawione w zapytaniu w przedmiotowej sprawie należy uznać za nieprawidłowe ponieważ jest niezgodne z obowiązującymi w chwili zaistnienia zdarzenia przepisami prawa podatkowego.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez jednostkę PSP w stanie prawnym obowiązującym w dacie złożenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj