Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PPO I/443/62/ 05 /AD
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PPO I/443/62/ 05 /AD
Data
2005.02.28



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
komis
marża
opodatkowanie
podstawa opodatkowania
samochód
samochód używany


Pytanie podatnika
Spółka ma wątpliwość: czy do umów komisu może mieć zastosowanie przepis art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług, wprowadzający szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.


W dniu 07.02.2005r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z opisanego w przedmiotowym piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się m.in. komisową sprzedażą używanych samochodów. W większości przypadków komitentami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które zlecają Spółce sprzedaż takich samochodów w ramach umowy komisu. W opisanym przypadku Spółka stosuje szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków przewidziane w art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług, dokumentując taką sprzedaż fakturą VAT marża. Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego Spółka ma wątpliwość: czy do umów komisu może mieć zastosowanie przepis art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług, wprowadzający szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Zdaniem Spółki należy uznać, iż w przypadku spełnienia określonych w ustawie warunków (mianowicie: nabycie towaru używanego oraz brak prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT przy zakupie towaru), możliwe jest opodatkowanie sprzedaży komisowej wyłącznie od uzyskanej przez komisanta (Spółki) marży.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przedmiotem zapytania jest możliwość opodatkowania dostawy samochodów używanych dokonywanej w ramach umowy komisu, przy zastosowaniu zasady opodatkowania marży. Umowa komisu, w myśl art. 765 Kodeksu cywilnego, polega na tym, że przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz we własnym imieniu. W świetle przepisów ww. ustawy o podatku od towarów i usług, umowa komisu traktowana jest jako dostawa towarów, czyli przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przepis art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, określa, iż dostawą jest też:

• wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towaru przez komisanta osobie trzeciej;

• wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta.

W związku z powyższym każde wydanie towaru w ramach umowy komisu rodzi powstanie obowiązku w podatku VAT. W przypadku gdy przedmiotem transakcji są towary używane (np. samochody używane) mają zastosowanie procedury szczególne, które są wymienione w art. 120 ww. ustawy o podatku VAT. Dla potrzeb tej procedury, pod pojęciem towaru używanego, zgodnie z ust. 1 pkt 4 tej ustawy, rozumie się ruchome dobra materialne, nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne. Przepis art. 120 ust. 4 ww. ustawy określa, że w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, w tym także samochodów używanych, spełniających warunki towaru używanego według art. 120 ust. 1 pkt 4, podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Zasada opodatkowania w systemie marży ma zastosowanie, zgodnie z art. 120 ust. 10 ww. ustawy, pod warunkiem nabycia towarów używanych (samochodów) wyłącznie od:

  • osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, nie będącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15,
  • podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113,
  • podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4, czyli stosujących również system marży przy dostawie towarów.

Jeżeli podatnik oprócz zasad, o których mowa w ust. 4 (zasada opodatkowania marży), stosuje również ogólne zasady opodatkowania, to w myśl art. 120 ust. 15 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, jest on obowiązany prowadzić ewidencję zgodnie z art. 109 ust. 3, z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania; w odniesieniu do dostawy, o której mowa w ust. 4, ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży, o której mowa w tym przepisie.

Jednocześnie należy nadmienić, iż opisany powyżej system opodatkowania ma charakter fakultatywny, tzn. podatnik może podjąć decyzję o opodatkowaniu towarów używanych (w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, przy spełnieniu warunków, o których mowa w art. 120 ust. 10 cyt. ustawy) w systemie marży bądź na zasadach ogólnych.

W związku z powyższym, w opisanym stanie faktycznym, przy spełnieniu określonych ww. przepisami ustawy o podatku od towarów i usług warunków, Spółka może skorzystać przy dostawie samochodów używanych dokonywanej w ramach umowy komisu, ze specjalnej procedury opodatkowania marży według zasad określonych w art. 120 ust. 4 ww. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj