Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/PP/443/17/2005
z 11 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/PP/443/17/2005
Data
2005.03.11



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
egzekucja sądowa
komornik sądowy
nieruchomość budowlana
opodatkowanie


Pytanie podatnika
Czy Komornik Sądowy sprzedając nieruchomość dłużnika powinien do ceny określonej przez rzeczoznawcę jako netto doliczyć i odprowadzić na rachunek urzędu skarbowego podatek VAT?


Postanowienie



Na podstawie art. 14 a § 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) w związku ze złożonym przez Komornika Sądowego wnioskiem z dnia 11.02.2005r. uzupełnionym pismami z dnia 18.02.2005r. i 07.03.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż sprzedając nieruchomość dłużnika należy do ceny określonej przez rzeczoznawcę jako netto doliczyć i odprowadzić na rachunek urzędu skarbowego podatek VAT za prawidłowe.



Uzasadnienie



Pismem z dnia 11.02.2005r. (data wpływu) uzupełnionym pismami z dnia 18.02.2005r. i 07.03.2005r. Komornik Sądowy zwrócił się o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w szczególności o potwierdzenie, czy egzekucyjna sprzedaż nieruchomości dłużnika, zabudowanej budynkiem biurowo-handlowym w budowie jest opodatkowana podatkiem VAT.

Strona podaje, że rzeczoznawca majątkowy określając wartość nieruchomości stwierdził, że jest to wartość netto, tzn. nie uwzględnia podatków i opłat związanych z ewentualną sprzedażą nieruchomości.

Ponadto strona wyjaśnia, że dłużnik ponosząc koszty związane z budową przedmiotowej nieruchomości dokonywał odliczenia podatku naliczonego.

Zdaniem Komornika jako organu egzekucyjnego należy od sprzedaży w drodze licytacji nieruchomości dłużnika odprowadzić do budżetu podatek od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) w odpowiedzi na złożone zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:

Zgodnie z art. 18 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2002r. Nr 110, poz. 968 z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy VAT, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zatem w przedmiotowej sytuacji sprzedawana nieruchomość (w budowie), w trybie postępowania egzekucyjnego, przez komornika sądowego działającego w imieniu dłużnika podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z uwzględnieniem art. 18 ustawy.

Udzielona przez tut. organ interpretacja odnosi się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i została udzielona zgodnie z przepisami obowiązującymi w dacie udzielanej odpowiedzi.Nie podano ocenie załączników dołączonych do wniosku, z uwagi na brak takiego obowiązku.

Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14 b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wniesione za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj