Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-22-1/ET/05
z 14 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-22-1/ET/05
Data
2005.03.14



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
miejsce (kraj) płatności podatku od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
podatek
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik pyta czy w przypadku gdy zleceniodawcą holowania uszkodzonego pojazdu na odcinku: okolice Berlina (miejsce awarii) – Opole (miejsce docelowe) jest przedsiębiorca z Niemiec, będący podatnikiem VAT-UE tam zarejestrowanym, który podaje dla celów tej czynności numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT na terytorium Niemiec, transakcja podlega podatkowi VAT w Polsce.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 10 lutego 2005 r. (doręczonego dnia 11 lutego 2005 r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie P............................. , zam. ................................., Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu

stwierdza, że

stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 10 lutego 2005r. (doręczonym dnia 11 lutego 2005r.) P. ...................................... zwrócił się o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie. Podatnik wskazuje, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pomocy drogowej (transport i holowanie uszkodzonych pojazdów). Jest czynnym podatnikiem VAT-UE zarejestrowanym i zidentyfikowanym wyłącznie w Polsce. Wątpliwości Podatnika dotyczą miejsca świadczenia i ewentualnego obowiązku podatkowego po jego stronie w przypadku gdy ww. usługi wykonywane są na rzecz kontrahentów z krajów UE przy spełnieniu warunków wymiany wewnatrzwspólnowtowej tj. podmiotów zarejestrowanych dla potrzeb VAT w krajach członkowskich UE i podających dla potrzeb rozliczenia VAT numery identyfikacyjne krajów pochodzenia (macierzystych).

Podatnik pyta czy w przypadku gdy zleceniodawcą holowania uszkodzonego pojazdu na odcinku: okolice Berlina (miejsce awarii) – Opole (miejsce docelowe) jest przedsiębiorca z Niemiec, będący podatnikiem VAT-UE tam zarejestrowanym, który podaje dla celów tej czynności numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT na terytorium Niemiec, transakcja podlega podatkowi VAT w Polsce.

Zdaniem P.......................... polski podmiot nie podlega podatkowi VAT, a podmiotem obowiązanym do rozliczenia VAT jest nabywca usługi tj. kontrahent z kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Dodatkowo wskazuje, że charakter i specyfika jego działalności narzuca dwojaki sposób rozliczenia, a mianowicie:

  1. jako usługę wewnątrzwspólnotowego transportu towarów, w rozumieniu art. 28 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku przewozu pojazdu na lawecie albo części ładunkowej pojazdu holowniczego,
  2. lub też jako usługę na rzeczowym majątku ruchomym w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 3 lit d ustawy.

W obu przypadkach miejscem opodatkowania jest terytorium Niemiec, ponieważ nabywca usługi podał zleceniobiorcy numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT na terytorium Niemiec.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza co następuje.

Na wstępie stwierdzić należy, że w ocenie tut. organu usługa holowania uszkodzonego pojazdu na lawecie albo części ładunkowej pojazdu holowniczego pomiędzy dwoma państwami członkowskimi Unii Europejskiej winna być traktowana jako usługa wewnątrzwspólnotowego transportu towarów, a nie jako usługa na rzeczowym majątku ruchomym. Jako usługi na rzeczowym majątku ruchomym w rozumieniu przepisów VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych – powszechny system podatku od wartości dodanej – ujednolicona podstawa wymiaru podatku kwalifikowane są bowiem usługi mające na celu wytworzenie towarów z materiałów powierzonych podatnikowi .

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług transportowych – miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. W myśl art. 28 ust. 1 ustawy, w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej „wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów”, miejscem świadczenia jest miejsce gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust.3. W przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. Przepis ten stosuje się odpowiednio do usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b (pomocnicze do usług transportowych takie jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności), jeżeli usługi te bezpośrednio są związane z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.

Dla wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towaru (samochód), świadczonej przez P............................... na rzecz podatnika niemieckiego, który dla celów tej czynności podaje numer pod którym jest zidentyfikowany dla celów tego podatku na terytorium Niemiec, dla której to usługi miejscem rozpoczęcia transportu są Niemcy, w każdym przypadku miejscem świadczenia będzie terytorium Niemiec. Przyczyną tego stanu rzeczy jest okoliczność, że transport towarów rozpoczyna się w Niemczech (art. 28 ust. 1 ustawy). Bez znaczenia dla ustalenia miejsca opodatkowania tej transakcji (miejsca świadczenia) jest zatem podanie przez podatnika niemieckiego numeru, pod którym zidentyfikowany został na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec. Wynika to z treści art. 28 ust. 3 ustawy, który to przepis dotyczy przypadków gdy nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów podaje dla tej czynności numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu (np. niemiecki nabywca podaje numer VAT-UE francuski).

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że usługa holowania uszkodzonego samochodu na lawecie albo części ładunkowej pojazdu holowniczego, na zlecenie podatnika niemieckiego, dla której miejscem rozpoczęcia transportu są Niemcy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, że powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez Podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj