Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1338/04/CIP/01
z 7 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1338/04/CIP/01
Data
2004.09.07



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
eksport towarów
obowiązek podatkowy
podatek od towarów i usług
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy wystąpi obowiązek podatkowy w myśl art. 19 ust. 12 pkt 2 ustawy, jeżeli na poczet eksportu towarów otrzymano zaliczkę wynoszącą poniżej 50% wartości towaru, a nie zostało złożone zabezpieczenie pieniężne w Urzędzie Skarbowym ?
W ocenie Podatnika w powyższej sytuacji nie powinny być wystawiane faktury na zaliczki, a tym samym nie powinien być naliczany podatek VAT 22%


Stan faktyczny

Podatnik ma podpisane z partnerami z Federacji Rosyjskiej umowy na dostawy wyposażenia sklepów. Umowy te przewidują przedpłatę za dostarczany towar w wysokości 48% wartości kontraktu. Przedpłata wpływa na 30 dni przed terminem dostarczenia towaru.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z art. 19 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535) – zwanej dalej ustawą – w przypadku eksportu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.

Ponadto w myśl art.19 ust. 12 ustawy obowiązek podatkowy w eksporcie towarów powstaje również wtedy, gdy przed wydaniem towaru podatnik (eksporter) otrzymał od kontrahenta co najmniej 50% ceny, przy spełnieniu następujących warunków, tj.:

- wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania tej części należności,

- eksporter przedstawił w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art.87 ust.2.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że:

- otrzymuje on od kontrahentów z państwa trzeciego zaliczkę w wysokości mniejszej niż 50 % ceny towarów, tj. 48%,

- nie złożył w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art.87 ust.2.

W przedstawionej przez Podatnika sytuacji nie powstał obowiązek podatkowy o którym mowa w art. 19 ust. 12 ustawy – nie zostały bowiem spełnione w/w warunki - nie ma zatem obowiązku wystawiania faktury VAT, która dokumentowałaby otrzymanie tych zaliczek, jak również nie zostanie naliczony 22% podatek VAT.

Niezależnie od powyższego organ podatkowy wskazuje, że zgodnie z art. 41 ust.4 ustawy w eksporcie towarów stawka podatku VAT wynosi 0%, jednakże pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty – art. 41 ust.6 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj