Interpretacja Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie
PB.415-1/05
z 15 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB.415-1/05
Data
2005.03.15



Autor
Urząd Skarbowy w Hrubieszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
czynsz
najem
opłata
opłata czynszowa
opłata eksploatacyjna
przychody ewidencjonowane
umowa najmu


Pytanie podatnika
Czy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oprócz czynszu określonego w umowie najmu, podlegają również opłaty eksploatacyjne uiszczane przez najemcę tj. opłaty za centralne ogrzewanie, za wodę, ścieki itp.?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz.60 z 2005 r. po zapoznaniu się z wnioskiem w sprawie umowy dotyczącej najmu lokalu oraz określenia właściwej podstawy opodatkowania z dnia 07.01.2005 r. i ze stanowiskiem zawartym w uzupełnieniu do wniosku z dnia 18.01.2005 r. oraz dokonaniem oceny prawnej orzeka w następujący sposób:

- stanowisko jest prawidłowe

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatniczka od 2004 roku wybrała opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego przy określeniu wysokości 8,5% z tytułu najmu lokalu zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późniejszymi zmianami). Zgodnie z art. 659 Kodeksu Cywilnego przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.Analizując treść zawartej umowy, należy stwierdzić, iż zawiera ona wszystkie cechy umowy najmu.Za wynajęcie lokalu w /wm. otrzymuje czynsz miesięczny w wysokości określonej w umowie najmu lokalu oraz dodatkowo za opłaty związane z przedmiotem najmu tj. opłaty za centralne ogrzewanie, za wodę, ścieki, itp. Otrzymaną należność z tytułu opłat przekazuje miesięcznie dla administracji budynku.

Wątpliwość podatnika polega na tym, czy podatek ryczałtowy naliczać od faktycznego przychodu (czynszu) bez dodatkowych opłat, czy też od łącznej otrzymanej należności.

Zdaniem podatnika zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych winien być naliczany od czynszu określonego w umowie najmu, który jest przychodem, bez kosztów eksploatacyjnych.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2 - 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31.12.2003 r. sposób ustalenia przychodów z tytułu najmu nie stanowiącego pozarolniczej działalności gospodarczej dla celów opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych określał art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zawierający identyczne regulacje prawne w zakresie definiowania pojęcia przychodu jak cytowany wyżej art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).

Podstawą wygenerowania przychodu z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy. Strony określają w niej wysokość czynszu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym przychód w rozumieniu podatkowym. Jednakże, aby powstał przychód po stronie wynajmującego należności z tytułu czynszu muszą zostać otrzymane lub postawione do dyspozycji wynajmującego. Składnikiem przychodu osiąganego z najmu przez wynajmującego nie będą natomiast ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu (przykładowo opłaty związane z lokalem, takie jak: abonament za istniejące w tym lokalu media oraz inne opłaty ustalane ryczałtowo, jak również opłaty za rozmowy telefoniczne przeprowadzane z aparatu telefonicznego zainstalowanego w wynajmowanym lokalu, wodę, energię elektryczną oraz gaz, które nie są ustalane w sposób ryczałtowy), jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Opłaty te nie mieszczą się bowiem w pojęciu ?świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń?, o których mowa w art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego. Natomiast w świetle orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powstaje jedynie wówczas, gdy ma miejsce przysporzenie majątkowe (wyroki z dnia 26.03.1993 r., sygn. akt III SA 2219/92, opubl. ONSA z 1993 r., z 3, poz. 83, z dnia 8.06.1994 r., sygn. akt SA/Kr 2139/93, niepubl., z dnia 26.05.1995 r., sygn. akt III SA 1186/94, Prawo gospodarcze z 1995 r., nr 9, z dnia 23.08.1996 r., sygn. akt SA/Wr 3640/95, niepubl.).

W związku z powyższym otrzymywane przez Panią od najemcy należności tytułem wydatków eksploatacyjnych najmowanego lokalu użytkowego (kosztów zużycia wody, energii elektrycznej, centralnego ogrzewania itp.) nie będą stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy to zarówno należności regulowanych przez najemcę we własnym zakresie, bezpośrednio na rzecz osób trzecich (w tym przypadku brak jest podstaw, aby przypisać im charakter należności otrzymanych lub postawionych do dyspozycji), jak również należności uiszczonych w oparciu o wystawione przez Panią rachunki oraz należności, które zostały ustalone w sposób ryczałtowy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie informuje, że powyższa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Podatnika rzeczywistego stanu faktycznego.Od niniejszego postanowienia służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie – Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej). Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 0,50 zł. do każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj