Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kępnie
ZPD-415-7/2005
z 2 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZPD-415-7/2005
Data
2005.03.02



Autor
Urząd Skarbowy w Kępnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
lokal użytkowy
remont środka trwałego
ulepszenie


Pytanie podatnika
Czy wydatek poniesiony na wymianę instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacji wodnej można uznać za remont środka trwałego i zaliczyć go w pełnej wysokości do kosztów uzyskania przychodów?


W złożonym wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego artykułami przemysłowymi w wydzielonej części budynku mieszkalnego, którego jest właścicielem. Od wykorzystywanej na cele prowadzonej działalności gospodarczej części budynku mieszkalnego podatnik dokonuje odpisów amortyzacyjnych stosujac metodę uproszczoną, tzn. przyjmując w każdym roku podatkowym wartość stanowiącą iloczyn metrów kwadratowych używanej powierzchni budynku i kwoty 988 zł. W 2004 r. podatnik poniósł wydatki związane z wymianą instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacji wodnej w tym bydynku. Za wykonane usługi wykonawca wystawił podatnikowi dwie faktury VAT - jedną dotyczącą części mieszkalnej, a drugą dotyczącą części, w której prowadzona jest działalność gospodarcza. Wnioskodawca uważa, iż w przedmiotowej sprawie wydatek poniesiony na cześć użytkowaną w działalności gospodarczej może uznać za remont środka trwałego i zaliczyć w pełnej wysokości do kosztów uzyskania przychodów.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kępnie stwierdził, iż stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu. Kwalifikując wydatek poniesiony na wymianę instalacji centralnego ogrzewania (wymiana grzejników, pieca c.o.) oraz instalacji wodnej należy najpierw rozważyć, czy jest to wydatek na ulepszenie czy remont lokalu. Rozróżnienie tych pojęć ma istotne znaczenie dla prawidłowego zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodu. Jeśli podatnik poniesie wydatek na remont, wówczas ma prawo do bezpośredniego zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli natomiast poniósł wydatek na ulepszenie środka trwałego, wówczas do kosztów uzyskania przychodów zalicza ten wydatek poprzez odpisy amortyzacyjne. Akurat w tym konkretnym przypadku kwalifikacja tego wydatku nie będzie aż tak istotna, ponieważ w przypadku zastosowania metody uproszczonej przy ustalaniu wartości początkowej lokalu mieszkalnego (art. 22g ust. 10 w/w ustawy), wydatki poniesione na jego ulepszenie – jeśli zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu z działalności gospodarczej – będą w całości kosztem uzyskania przychodu. Zgodnie z tym, co podatnik oświadczył w złożonym tut. organowi wniosku - wartość początkową rozpatrywanego lokalu została ustalona metodą uproszczoną - przyjmując w roku podatkowym wartość stanowiącą iloczyn metrów kwadratowych używanej powierzchni lokalu (powierzchnia przyjęta dla celów podatku od nieruchomości) i kwoty 988 zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj