Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
US-PP-443/28/03
z 9 czerwca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-PP-443/28/03
Data
2003.06.09



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
powstanie obowiązku podatkowego
skład konsygnacyjny


Pytanie podatnika
Jak określić moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w przypadku wywozu towarów do składu konsygnacyjnego znajdującego się poza granicami kraju?


Urząd Skarbowy w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 18 marca 2003 r. zawierające zapytanie o wykładnię prawa podatkowego w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży do składu konsygnacyjnego, uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 6 ust. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11. poz. 50 ze zm) w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez graniczny urząd celny wywozu towaru poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast w rozumieniu art. 4 pkt 6 w/w ustawy, eksport towarów to potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3.

Z brzmienia powyższych przepisów wynika, iż aby można było uznać wywóz towarów za granicę za eksport w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, muszą być spełnione łącznie trzy przesłanki:

    1. towar musi być wywieziony z polskiego obszaru celnego,
    2. fakt wywiezienia towaru z polskiego obszaru celnego musi być potwierdzony przez graniczny urząd celny (przystawiona na odwrocie karty 1A dokumentu celnego SAD pieczęć VAT),
    3. wywóz towaru, udokumentowany fakturą VAT, musi nastąpić w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Z powyższego wynika, iż sam wywóz towarów przez podatnika podatku od towarów i usług do składu konsygnacyjnego znajdującego się poza granicami Polski nie jest eksportem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, mimo że podatnik posiada stosowne dokumenty celne. Wywóz towarów nie nastąpił bowiem w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W sytuacji, gdy towar jest wysyłany do składu konsygnacyjnego za granicą z przeznaczeniem dla konkretnego odbiorcy (zgodnie z zawartą umową dostawy) - dopiero sprzedaż towaru, wskazanemu w umowie kontrahentowi zagranicznemu, udokumentowana fakturą VAT, może być uznana za eksport w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Wtedy też możliwe będzie zaewidencjonowanie faktury sprzedaży ze stawką 0% (sprzedaż traktowana jako eksport) i ujęcie w deklaracji VAT-7, składanej za miesiąc, w którym faktura ta została wystawiona, przy spełnieniu warunku określonego w art. 18 ust. 3 i 4 ustawyo podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Natomiast proponowane rozwiązanie - ujmowania sprzedaży eksportowej w deklaracji VAT-7 wyłącznie na podstawie dokumentu SAD z potwierdzoną przez właściwy urząd celny datą wywozu towaru poza granicę RP - nie znajduje uzasadnienia prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj