Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PP-443/74/03
z 31 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/74/03
Data
2003.12.31



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
import (przywóz)
przedmiot opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy będzie opodatkowane podatkiem VAT przekazanie przez kontrahenta zagranicznego do bezpłatnego używania oprzyrządowania służącego do krajowej produkcji wyrobów oraz ewentualnego eksportu towaru z powrotem do tego kontrahenta?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w odpowiedzi na pismo nr L.dz.NF/2425/2003 z dnia 01.12.2003 r. (wpływ do Urzędu: 02.12.2003 r.) w sprawie interpretacji przepisów z zakresu podatku od towarów i usług, dotyczących przekazania przez kontrahenta zagranicznego do bezpłatnego używania oprzyrządowania służącego do krajowej produkcji wyrobów, kwestii jego importu, prawa odliczenia podatku naliczonego od importu oraz ewentualnego eksportu towaru z powrotem do kontrahenta zagranicznego - uprzejmie informuje:

Art. 2 ust 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) stanowi, iż opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Opodatkowaniu podlega również eksport i import towarów lub usług (ust. 2).

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny oraz przytoczony powyżej stan prawny stwierdza się, co następuje:

Przywóz form wtryskowych na polski obszar celny, spełnia znamiona importu w rozumieniu art. 4 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zgodnie z § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) w przypadku przyjęcia w używanie towarów z importu - obniżenie podatku należnego o podatek naliczony wynikający z dokumentu celnego jest dokonywane według zasad określonych w ustawie, bez względu na zaliczenie poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Tutejszy organ podatkowy podziela stanowisko Spółki, iż powrotny wywóz przedmiotowych towarów poza obszar Polski, nie powoduje konieczności dokonywania korekty podatku naliczonego, bowiem towary te będą służyły sprzedaży opodatkowanej.

Nie podziela się natomiast stanowiska Spółki w kwestii uznania powrotnego wywozu przedmiotowych towarów poza obszar Polski za eksport w rozumieniu art. 4 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, bowiem nie dochodzi w tym przypadku do wykonania czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3 ww. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj