Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-1049/04
z 23 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-1049/04
Data
2004.11.23



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Odliczenia od podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
darowizna
organizacje pożytku publicznego


Pytanie podatnika
Czy w 2004r. spółka będzie mogła odliczyć tę darowiznę od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?


Stan faktyczny:

Spółka z o.o. zamierza przekazać darowiznę – w wysokości nie przekraczającej 10% dochodu – na rzecz państwowej szkoły wyższej - na naukę języka angielskiego studentów.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.) podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21 i 22, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo w art. 7a ust. 1, po odliczeniu darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10 % dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1.

Z powyższego przepisu wynika, iż odliczeniu od dochodu podlegają jedynie te darowizny, które kumulatywnie spełniają następujące przesłanki:

  • zostaną przekazane na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873) oraz
  • zostaną przekazane organizacjom pożytku publicznego, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r., prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie.

Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003r. wskazuje 24 cele pożytku publicznego, które mogą realizować organizacje pozarządowe działające w sferze zadań publicznych, wśród których – w art. 4 ust. 1 pkt 11 – wymieniona jest nauka, edukacja, oświata i wychowanie.

Organizacjami, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. są zaś:

  • organizacje pozarządowe, tj. niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej, utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia (z zastrzeżeniem ust. 4),
  • osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej lub przepisów o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych,
  • stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.

Z powyższego wynika, iż beneficjent przekazywanych darowizn nie może należeć do sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów o finansach publicznych. W myśl art. 5 pkt 4 ustawy z dnia 26 listopada 1998r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2003r., Nr 15, poz. 148 z późn. zm.) do sektora finansów publicznych zalicza się państwowe szkoły wyższe.

Reasumując, darowizna przekazana w 2004r. na państwową szkołę wyższą nie będzie podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania, ponieważ szkoła ta jest jednostką sektora finansów publicznych i jako taka nie może być uznana za organizację pozarządową pożytku publicznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj