Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie LubelskimUrzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim
PD/415-2/2005
z 24 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-2/2005
Data
2005.02.24



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim

Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
napoje bezalkoholowe
przychód


Pytanie podatnika
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje zakupów kawy, herbaty, cukru itp. Produkty te nastepnie zużywane są przez zatrudnionych przeze mnie pracowników w godzinach pracy w zakładzie. Pracownicy mają swobodny dostęp do kawy, herbaty, nie jest limitowane ani ewidencjonwane ich zużycie w czasie pracy. Pracownicy ne maja prawa do zabierania ich do domu i nie przysługuje im ekwiwalent z tyt. nie korzystania. Czy z tyt. korzystania z dostępnej w zakładzie pracy kawy i herbaty powstaje u pracownika przychód w podatku dochodowym od sób fizycznych, jeśli tak to w jaki sposób należy ustalić wartość tego przychodu na pracownika?


Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60) zobowiązuje, stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek. Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa , udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia.

W dniu 13.01.2005 zwrócono się do tutejszego organu z wnios-kiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego;
- w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje Pani zakupu kawy, herbaty, cukru. Produkty te są następnie zużywane przez zatrudnionych przez Panią pracowników w zakładzie pracy w godzinach pracy. Pracownicy mają swobodny dostęp do kawy i herbaty, nie jest limitowane ani ewidencjonowane ich zużycie w czasie pracy. Pracownicy nie mają prawa do zabierania tych produktów do domu, nie przysługuje im ekwiwalent z tytułu nie korzystania z dostępnej kawy i herbaty w zakładzie pracy. Napoje są zapewniane ze względu na specyfikę prowadzonej działalności (praca biurowa) w celu uzyskania lepszej wydajności pracy. Odnosząc powyższy stan faktyczny do regulacji prawnej zawartej w przepi-sach art. 12 ust. 1 oraz art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. opodatku dochodowym od osób fizycznych (j . t. Dz.U. z 2000 r. nr 14,poz. 176 z późn. zm.) przedstawiono następujące stanowisko - cyt. " - Po stronie pracowników nie powstaną z tego tytułu przychody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych ponieważ brak jest faktycznej możliwości ustalenia wartości faktycznego zużycia przez poszczególnych kawy czy herbaty , a ponoszone wydatki mają na celu poprawę warunków pracy, a nie zaspokajanie osobistych potrzeb pracowników".

Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1992 r. opodatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) wolne od podatku są świadczenia rzeczowe i ekwiwalen-ty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Aktami normującymi zasady bezpieczeństwa i higieny pracy są m.in.:- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy Dz. U. Nr 169. poz. 1650 ) - rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 maja 1996 r. w sprawie profi- laktycznych posiłków i napojów (Dz. U.Nr 60 poz. 279 ).

Stosownie do przepisu § 112 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 169, poz. 1650) pracodawca jest obowiązany do zapewnienia wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych oprócz wody inne napoje , których ilość rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywaniapracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Zasady zaopatrzenia w napoje pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych określają przepisy rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów .

Zgodnie z § 4 w/w rozporządzenia, pracodawca zapewnia napoje w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników, zimne lub gorące dpowiednio do warunków wykonywania pracy. Ustawodawca w § 4 ust. 1 rozporządzenia określiłte warunki, jako:
1/ gorący mikroklimat, charakteryzujący się wartością wskaźnika obciąże-nia termicznego (WBGT) powyżej 25 C,
2/ zimny mikroklimat, charakteryzujący się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1000,
3/ temperatura otoczenia poniżej 10 C lub powyżej 25 C - przy pracach naotwartej przestrzeni,
4/ wysiłek fizyczny powodujący w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet,
5/ temperatura na stanowisku pracy powyżej 28 C spowodowana warunkami atmosferycznymi.
Świadczenia w postaci kawy, herbaty, cukru na rzecz pracowników biura,którzy nie pracują w warunkach szczególnie uciążliwych oraz mają możliwość korzystania z ujęcia wody pitnej, nie mieszczą się w świadczeniach rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, tym samym ich wartość powinna podlegać opodatkowaniu. Jednakże w sytuacji, gdy poniesionych przez pracodawcę wydatków nie da się jednak odnieść do poszczególnych pracowników, to nie można tych wydatków zaliczyć do przychodów pracowników, w rozumieniu przepisów powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec tego nie mogą one podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj