Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1064/04/CIP/01
z 9 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1064/04/CIP/01
Data
2004.08.09



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
próbki materiałów


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy w świetle opisanego stanu faktycznego, do saszetek, stanowiących niezbędne opakowanie do próbek pobranych z większej partii produktu oraz przekazywanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, ma zastosowanie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług i czy ich przekazywanie powoduje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.
Zdaniem Podatnika, przekazywanie opisanych próbek łącznie z saszetką, która stanowi niezbędne ich opakowanie nie powoduje obowiązku naliczania podatku należnego w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Podatnik stoi na stanowisku, że pobrane z większej ilości produktu próbki, opakowane w saszetki odpowiadają definicji próbki zawartej w w/w ustawie, zaś ilość przekazywanej próbki danego produktu potwierdza, że ich przekazywanie nie ma charakteru handlowego.


Stan faktyczny:

Podatnik w zakresie działalności gospodarczej – produkcja leków i kosmetyków – prowadzi działania marketingowe, promocyjne mające na celu przekazanie informacji o produkcie potencjalnemu nabywcy. Jednym ze sposobów przekazania informacji o produkcie jest bezpłatne przekazywanie próbek różnych produktów w postaci niewielkich saszetek (zgrzewek).

Próbki, pobierane z dużej partii danego wyrobu, spełniają dyspozycję dotyczącą składu, właściwości, ilości oraz wartości próbki zawartą w art. 7 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie pobrane próbki, podobnie jak produkt z którego są pobrane, z uwagi na swą konsystencję wymagają opakowania je w sposób umożliwiający ich przekazywanie. Podatnik do opakowywania próbek stosuje saszetki. Każda saszetka zawiera informację o danym produkcie zgodną z oryginalnym opakowaniem danego produktu. Szata graficzna każdej saszetki zgodna jest z rozwiązaniem graficznym na opakowaniu danego produktu. Tak przygotowane próbki przekazywane są głównie do punktów sprzedaży, zamieszczane są w czasopismach.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z art. 7 ust. 3 w/w ustawy wynika, że przez odpłatną dostawę towarów nie uznaje się przekazywania prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Stosownie do art. 7 ust. 7 w/w ustawy, przez próbkę rozumie się najmniejszą ilość towaru pobraną z dużej partii, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne, chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

Z przywołanych przepisów wynika, że przekazywanie próbek uznaje się za dostawę towaru jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiąże się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, a przy tym przekazanie to nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przekazywane przez Podatnika próbki odpowiadają definicji próbki zawartej w art. 7 ust. 3 i ust. 7 w/w ustawy. Ponieważ saszetka stanowi opakowanie, które umożliwia przekazywanie produktu z uwagi na jego konsystencję, należy uznać że jest ona elementem próbki. Saszetki nie stanowią zatem odrębnego, obok samych próbek wyrobu, towaru.

Przekazywanie przez Podatnika próbek, spełniających warunki określone w art. 7 ust. 7 w/w ustawy, wraz z niezbędnym opakowaniem w postaci saszetek, stanowi czynność, która na mocy art. 7 ust. 3 w/w ustawy, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj