Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim
PD/415-1/2005
z 24 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-1/2005
Data
2005.02.24



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
napoje bezalkoholowe


Pytanie podatnika
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje zakupów kawy, herbaty, cukru itp. Produkty te są następnie zużywane przez zatrudnionych przeze mnie pracowników w godzinach pracy w zakładzie pracy. Pracownicy mają swobodny dostęp do kawy i herbaty, nie jest limitowane ani ewidencjonowane ich zużycie w czasie pracy. Pracownicy nie mają prawa do zabierania tych produktów do domu, nie przysługuje im ekwiwalent z tytułu nie korzystania z dostępnej kawy czy herbaty w zakładzie pacy. Pytanie czy wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodów?


Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art.14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim , po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 07.01.2005 i dokonaniu oceny prawnej ; orzeka w następujący sposób : - stanowisko jest prawidłowe.

Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) zobowiązuje , stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek. Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa , udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia. W dniu 13.01.2005 zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje Pani zakupu kawy, herbaty, cukru itp. Produkty te są następnie zużywane przez zatrudnionych przez Panią pracowników w zakładzie pracy w godzinach pracy . Pracownicy mają swobodny dostęp do kawy i herbaty, nie jest limitowane ani ewidencjonowane ich zużycie w czasie pracy. Pracownicy nie mają prawa do zabierania tych produktów do domu, nie przysługuje im ekwiwalent z tytułu nie korzystania z dostępnej kawy i herbaty w zakładzie pracy. Napoje są zapewniane ze względu na specyfikę prowadzonej działalności (praca biurowa) w celu uzyskania lepszej wydajności pracy.

Odnosząc powyższy stan faktyczny do regulacji prawnej zawartej w przepisie art. 22ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j . t. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przedstawiono następujące stanowisko – cyt. „- wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu , ponieważ ponoszone są w celu jego uzyskania – zwiększenia wydajności i efektywności pracy a nie zaspokajania osobistych potrzeb pracowników. Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa oraz przepisy art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j . t. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Stosownie do przepisu § 112 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej zdnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy ( Dz. U. Nr 169, poz. 1650 ) pracodawca jest obowiązany do zapewnienia wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje a pracownikom zatru-dnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych oprócz wody inne napoje , których ilość rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Zasady zaopatrzenia w napoje pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych określają przepisy rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów . Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j . t. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za koszty uzyskania przychodu uznaje się wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy . Wydatki poniesione na zakup kawy, herbaty i cukru są wydatkami pośrednio związanymi z zatrudnianiem pracowników i nie zostały one wymienione w art. 23 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj