Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1371/04/CIP/01
z 20 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1371/04/CIP/01
Data
2004.07.20



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
podatek od towarów i usług
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
stowarzyszenia
usługi reklamowe


Pytanie podatnika
Według Stowarzyszenia art. 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach określa stowarzyszenie jako dobrowolne, samorządne, trwałe zrzeszenie o celach nie zarobkowych. Rozdział I § 7 statutu stowarzyszenia mówi o tym, że nie prowadzi ono działalności gospodarczej i środki pieniężne pozyskiwane od sponsorów w całości są przeznaczone na cele statutowe, to znaczy na funkcjonowanie stowarzyszenia. Towarzystwo nie prowadzi działalności w celach zarobkowych.
Podatnik zwraca się z zapytaniami :
- czy zatem opiekę sponsorską należy traktować jako odpłatnie świadczenie usług ?
- skoro odpłatne świadczenie usług jest czynnością opodatkowaną to jak taką działalność traktować w kontekście podatku VAT ?
- w którym momencie towarzystwo stałoby się podatnikiem VAT, w dniu w którym suma wystawionych rachunków przekroczy 10.000 EURO, czy liczy się data wpływu tych środków na rachunek bankowy ?
- jak i gdzie ewentualnie należałoby zarejestrować stowarzyszenie dla potrzeb podatku VAT?Zdaniem Stowarzyszenia prowadzenie rozliczeń podatku VAT oznacza wzrost kosztów obsługi księgowej oraz większe nakłady pracy społecznej na obsługę biurową, zamiast zwiększenie zaangażowania w działania sportowe.


Stan faktyczny:

Celem powstałego w dniu 02.06.2004r. Stowarzyszenia jest organizacja i rozwój piłki siatkowej na terenie województwa pomorskiego, współpraca z MORiR w organizacji imprez sportowych i rekreacyjnych, uczestnictwo zespołów Towarzystwa w wymianie grup sportowych, współpraca z władzami samorządowymi, związkami sportowymi, szkołami, organizacjami społecznymi w działaniach na rzecz rozwoju życia sportowego miast i gmin. Towarzystwo realizuje swoje cele prowadząc nabór i szkolenie grup młodzieżowych, organizuje własne imprezy i zawody sportowe oraz uczestniczy w rozgrywkach, propaguje rozwój kultury fizycznej poprzez imprezy pokazowe i prezentacje oraz zawiera i realizuje umowy z podmiotami gospodarczymi, mające na celu opiekę sponsorską w zamian za reklamę na strojach sportowych zawodników, na hali rozgrywek oraz w publikacjach.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 w/w ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne , wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, o której mowa w art. 15 ust.2 cytowanej ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19 ust. 1, 4 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli jednak dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Dotyczy to również faktur za częściowe wykonanie usługi.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy z zastrzeżeniem ust.2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Minister Finansów korzystając z delegacji ustawowej określonej w art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług wydał w dniu 27 kwietnia 2004r. rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DZ. U. Nr 97, poz. 971), w którym określił szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania.

Przepis § 18 ust. 1 w/w rozporządzenia Ministra Finansów wskazuje, że w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Natomiast ust. 2 wskazanego wyżej przepisu określa, że faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawiane wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3.

W świetle przywołanych przepisów oraz przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego stwierdzić należy, że faktycznie podatnik w zamian za sponsorowanie działalności statutowej Towarzystwa świadczy na rzecz sponsorów usługi reklamowe, które zgodnie z przywołanymi wyżej przepisami podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22%.

Zważyć przy tym należy, że zgodnie z art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 (jest to kwota odpowiadająca równowartości 10.000 euro tj. dla 2004r. – 45.700,-zł).

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że podatnik z chwilą rozpoczęcia działalności miał podpisaną umowę sponsoringu, z której wynika, że do końca roku podatkowego przychód opodatkowany z tego tytułu przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży kwotę określoną w ust. 1 stwierdzić należy, iż podatnik nie może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 9 ustawy VAT.

Zatem zgodnie z art. 96 ust. 1 podatnik ten obowiązany jest do złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego (właściwego ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług) zgłoszenia rejestracyjnego (na druku VAT-R) przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj