Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1108/04/CIP/06
z 10 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1108/04/CIP/06
Data
2004.08.10



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
internet
usługi ciągłe


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy może wystawić fakturę VAT za okres 6 miesięcy, podając termin płatności i stawkę opłaty do 10 każdego miesiąca i traktować ją jako 6 faktur miesięcznych wpisywanych do rejestru sprzedaży VAT za dany miesiąc ?
Zdaniem Podatnika taka forma dokumentowania przedmiotowej transakcji, analogicznie jak przy usługach dostawy energii elektrycznej jest dopuszczalna.


Stan faktyczny :

Podatnik świadczy usługi dostępu do sieci internet, które klasyfikuje w grupowaniu PKWiU 64.2 – usługi telekomunikacyjne. Z odbiorcami w/w usług wiążą Podatnika umowy zawarte na okres 12 miesięcy (z możliwością automatycznego przedłużenia), w których określona jest również stała, zryczałtowana miesięczna stawka opłaty i termin płatności.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Obowiązek podatkowy, zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 19 ust. 1 w/w ustawy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jak wynika z zapisu w ust. 13 pkt 1 lit. b) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych.

Podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16 (art. 106 ust. 1 ustawy).

Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.971).

Zgodnie z zapisem w § 18 ust. 1 w/w rozporządzenia w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

Faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3 (§ 18 ust. 2).

W myśl przepisu zawartego w ust.3 § 18 cyt. rozporządzenia. przepis ust. 2 nie dotyczy wystawiania faktur w zakresie dostaw energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 138 i poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy.

W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik świadczy usługi dostępu do sieci internet, które klasyfikuje w grupowaniu PKWiU 64.2 – usługi telekomunikacyjne. Z odbiorcami w/w usług wiążą Podatnika umowy w których określona jest stała, zryczałtowana miesięczna stawka opłaty i termin płatności.

Zatem w świetle przedstawionego stanu prawnego, jeżeli klasyfikacja usług świadczonych przez Podatnika jest prawidłowa (PKWiU 64.2), to dla usług telekomunikacyjnych - przy spełnieniu w/w warunków tj. określeniu w umowie terminów płatności i okresu jakiego płatność dotyczy - możliwe jest wystawienie faktury VAT obejmującej okresy 6-miesięczne. W takim przypadku w rejestrze sprzedaży VAT za poszczególne miesiące Podatnik powinien ująć kwoty sprzedaży dotyczące poszczególnych miesięcy, kwoty wynikające z wystawionych uprzednio faktur VAT - w terminach wymagalności zapłaty rat określonych w umowach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj