Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
IMUS-1471/DPF/415/1/2005/ML
z 16 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IMUS-1471/DPF/415/1/2005/ML
Data
2005.02.16



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
podnoszenie kwalifikacji
świadczenie pieniężne
zakład pracy
zwolnienia przedmiotowe
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy koszty opłacenia Podyplomowego Studium Podatkowego przez pracodawcę są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14A § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnej "X", o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy koszty opłacenia Podyplomowego Studium Podatkowego przez pracodawcę są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie -biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

p o s t a n a w i a

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że pracownica biura Finansowo- Księgowego zwróciła się z pisemną prośbą o zrefundowanie kosztów nauki na studiach podyplomowych w Szkole Podyplomowe Studium Podatkowe. Pracodawca przyznał 100% sfinansowania rocznej nauki na w/w uczelni, jednocześnie spisując z pracownicą "umowę o pokrycie kosztów nauki", w której zobowiązał wyżej wymienioną do odpracowania 1 roku po ukończeniu szkolenia lub zwroty części kosztów dofinansowania, w przypadku nie dotrzymania któregoś z punktów umowy.
Pracodawca wypłacając pracownicy dodatkowe świadczenie na pokrycie kosztów nauki nie zastosował zwolnienia i opodatkował w/w dochód.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późniejszymi zmianami /wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Odrębnymi przepisami na które powołuje się powyższy przepis jest Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12.10.1993r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych ( Dz .U. Nr 103, poz.472 ze zmianami).

    Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników może odbywać się w dwóch formach :
  1. szkolnej, do której zaliczana jest nauka w szkołach podstawowych, średnich i wyższych,
  2. pozaszkolnej, do której zalicza się studia podyplomowe, kursy, seminaria , staże zawodowe, staże specjalizacyjne.
    Podstawą do uczestniczenia pracownika w jednej z wymienionych form podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest skierowanie na szkolenie wystawione przez pracodawcę zgodnie z w / w rozporządzeniem.

Zgodnie z § 4 ust.1 i ust.2 pkt.3 w/w rozporządzenia pracownikowi, który podejmuje naukę w szkole na podstawie skierowania zakładu pracy, przysługują urlop szkoleniowy i zwolnienia z części dnia pracy w wymiarach określonych w § 7, płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Zakład pracy może przyznać pracownikowi, o którym mowa w ust. 1, dodatkowe świadczenia, a w szczególności : pokryć opłaty za naukę, pobierane przez szkołę.
Otrzymanie skierowania od pracodawcy gwarantuje pracownikowi prawo do świadczeń wymienionych w rozporządzeniu i jednocześnie do zwolnienia tych świadczeń z podatku dochodowego na podstawie cytowanego art.21 ust.1 pkt.90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z opisu sytuacji przedstawionej w piśmie wynika, że podnoszenie kwalifikacji przez pracownicę było jej indywidualnym zgłoszeniem. Umowa zawarta pomiędzy pracodawcą, a pracownikiem nie jest skierowaniem o którym mowa w rozporządzeniu, a jedynie uzgodnieniem warunków refundacji kosztów nauki. Świadczy w szczególności brak realizacji przez pracodawcę innych świadczeń związanych ze skierowaniem takim jak np. urlop szkoleniowy.

Z uwagi na powyższe w opisanym przypadku nie ma zastosowania art.21 ust.1 pkt.90 w/w ustawy. Wobec powyższego świadczenie wypłacone pracownikowi z tytułu pokrycia kosztów nauki związanych z jego kształceniem bez skierowania zakładu pracy, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym kwota refundowanych przez spółkę opłat stanowi przychód pracownika z tytułu nieodpłatnych świadczeń wymienionych w art. 12 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym w/g ogólnych zasad dotyczących opodatkowania dochodów ze stosunku pracy.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postawienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

  1. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia ( art. 14 § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).
  2. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego ( art. 14A § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj