Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
BD-F/415-79/05
z 8 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BD-F/415-79/05
Data
2005.03.08



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
leki
niepełnosprawni
niepełnosprawność
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na zakup produktów bezglutenowych podlegają odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej z tytułu zakupu leków?


Z przedstawionego w nadesłanym zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż podatniczka posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oraz opinię lekarza specjalisty, który z uwagi na rozpoznanie zaburzeń ze strony układu pokarmowego o podłożu alergicznym, stwierdził konieczność stosowania diety bezglutenowej w celu ratowania zdrowia.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne oraz warunki ich odliczania od dochodu określa art. 26 ust.1 pkt 6 i ust.7a-7g ustawy z dnia 26 lipca 1996r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. )

Na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 12 cyt. ustawy, za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki na zakup leków – w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki ( stale lub czasowo ).

Podzielić należy stanowisko urzędu skarbowego, że ustawodawca przewidując w powołanym przepisie możliwość odliczenia od dochodu wydatków na zakup leków, nie zawarł w żadnym z przepisów ustawy definicji „leku”. W takiej sytuacji istnieje oczywista konieczność przeniesienia na grunt prawa podatkowego definicji wynikających z innych gałęzi prawa, w tym przepisów ustawy z dnia 6 września 2001r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. Nr 126, poz.1381 z późn. zm.).

Podkreślić należy, że w art. 2 ww. ustawy ustawodawca odrębnie zdefiniował pojęcia „leku” i „produktu leczniczego przeznaczonego do specjalnych celów żywieniowych".

Wobec powyższego uznać należy, że skoro ustawodawca odrębnie zdefiniował powyższe pojęcia to nie można ich wzajemnie utożsamiać.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że wydatki na zakup produktów leczniczych (produkty bezglutenowe) mogą podlegać odliczeniu od podstawy obliczenia podatku w ramach art. 26 ust. 7a pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile mieszczą się w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opublikowanym w Dz. Urz. MZ z 2004r. Nr 3, poz. 25.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj