Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
PP/005w-946/04/AK
z 25 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/005w-946/04/AK
Data
2005.01.25



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
opakowania zwrotne
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Kiedy należy wystawić fakturę i opodatkować sprzedaż opakowań zwrotnych, za które pobrano kaucję?


Zgodnie z § 22 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 971) fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwrócenia przez odbiorcę opakowań kaucjonowanych wystawia się nie później niż 7 dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań lub nie później niż 60 dnia od dnia wydania opakowań, jeżeli w umowie nie określono daty ich zwrotu. Przepis ten dotyczy zatem sytuacji, gdy dostawca towarów ( np. producent, dystrybutor, pośrednik) sprzedaje swoje towary w opakowaniach zwrotnych, podpisując z ich odbiorcą umowę, że pobiera za te opakowania zabezpieczenie w formie kaucji, która będzie stanowiła zapłatę za wydane opakowania w razie uchybienia umówionego terminu ich zwrotu. Taka umowa nie wystąpi nigdy w przypadku sprzedaży tego samego towaru w opakowaniu zwrotnym przez detalistę na rzecz bezpośredniego konsumenta i nie będzie możliwe określenie terminu zwrotu tych opakowań. Pobrana w tym wypadku kaucja przez sprzedawcę stanowi zabezpieczenie roszczeń, które wynikają z umowy zawartej przez niego z w/w producentem lub pośrednikiem. Jeżeli zatem nie otrzyma zwrotu opakowań od ostatecznego konsumenta, będzie dysponował określoną sumą pieniędzy, która nie jest jednak obrotem w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535), ponieważ nie jest kwotą należną z tytułu sprzedaży opakowań. Obrót ten, w myśl cyt. §22 rozporządzenia, wystąpi w chwili niedotrzymania terminu zwrotu opakowań wynikającego z zawartej umowy pomiędzy sprzedawcą a producentem (pośrednikiem).

Wobec powyższego kwoty uzyskane przez Spółkę z tytułu kaucji za niezwrócone opakowania nie stanowią obrotu z tytułu sprzedaży podlegającej opodatkowaniu. Nie są także obrotem ze sprzedaży zwolnionej, ponieważ opakowania zwrotne nie spełniają w tym przypadku definicji towaru używanego ( nie można określić terminu ich użytkowania).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj