Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/US37/ZI/7/KO/05
z 26 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/US37/ZI/7/KO/05
Data
2005.01.26



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
taksówki


Pytanie podatnika
Strona wystąpiła z zapytaniem, czy prawidłowe jest ewidencjonowanie na jednej kasie rejestrującej obrotów osiąganych z tytułu świadczeń usług taksówką osobową, gdy usługi te świadczone są przez dwie osoby(małżeństwo), które korzystają z jednego samochodu (kasa rejestrująca zarejestrowana jest w ewidencji urzędu na dana identyfikacyjne męża)?
Zdaniem Strony, w związku z tym, iż żona jest osobą współpracującą z mężem, świadczącą usługi przy użyciu jednego samochodu, który wyposażony jest w jedną kasę rejestrującą - obroty uzyskiwane przez osobę współpracującą podlegają ewidencji na jednej kasie.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawartej we wniosku złożonym w dniu 25 listopada 2004r., uzupełnionym w dniu 13 grudnia 2004r. za prawidłowe


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku wynika, że świadczy Pan wraz z żoną usługi taksówki osobowej. Usługi te wykonywane są przez Państwa przy użyciu jednego samochodu, wyposażonego w kasę rejestrującą - zarejestrowaną w ewidencji tutejszego Urzędu na dane identyfikacyjne męża (Nazwisko i imię; adres; Numer Identyfikacji Podatkowej NIP). Jednocześnie w złożonym wniosku informuje Pan, iż opłaca zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej w wysokości 1,5% stawki. W miesiącu wrześniu 2004r. utracono prawo do zwolnienia od podatku VAT. W związku z powyższym wystąpiłi Państwo z wnioskiem czy prawidłowe jest ewidencjonowanie na jednej kasie rejestrującej obrotów osiąganych zarówno przez męża, jak i przez żonę, uznaną za osobę współpracującą?

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W dniu 24.02.2004r. Naczelnik tutejszego urzędu wydał decyzje, w której określił wysokości zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej według 1,5% stawki. Przedmiotową decyzję wydano na męża , który potraktowany został jako właściciel firmy. Żona natomiast uznana została za zmiennika, gdyż zgodnie z przepisami prawa podatkowego za zmiennika uważa się również pełnoletniego członka rodziny, nie wyłączając małżonka.

Biorąc pod uwagę fakt, iż żona nie jest uznana za podmiot samodzielnie prowadzący działalność gospodarczą lecz za zmiennika - nie jest obowiązana do posiadania kasy rejestrującej zarejestrowanej na swoje dane identyfikacyjne.

Wobec powyższego obroty i kwoty podatku należnego osiągane przez Panią podlegają ewidencji na kasie rejestrującej właściciela kasy - czyli współmałżonka, zainstalowanej w samochodzie przy użyciu, którego świadczone są przez Państwa usługi - taxi osobowe.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj