Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-443-11/05/IR/1
z 1 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-443-11/05/IR/1
Data
2005.03.01



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
stawka preferencyjna podatku
usługi budowlano-montażowe
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
Wysokość stawki podatku VAT na usługi budowlano-montażowe w obiekcie budownictwa mieszkaniowego.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) postanawia wydać interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Panu X, oceniając stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18.01.2005r. (data wpływu 19.01.2005 r.) uzupełnione pismem z dnia 31.01.2005 r. (doręczonym dnia 02.02.2005 r.) o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę. Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w ramach, której świadczy usługi montażu stolarki budowlanej, oraz roboty związane z budową, remontem i wykończeniem w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Ponadto Podatnik zaznaczył, iż nie jest producentem ani sprzedawcą stolarki budowlanej i innych materiałów budowlanych. Na podstawie zawartej umowy z usługobiorcą Podatnik wykonał w budynku mieszkalnym usługę montażu okien i grzejników z użyciem własnych materiałów. Umowa łącząca Podatnika z usługobiorcą przewidywała zryczałtowane rozliczenie usługi, bez odrębnego rozliczenia kosztów robocizny i zużytych materiałów. Wykonywane usługi budowlano-montażowe mieszczą się w grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług PKWIU 45. Na fakturze dokumentującej wykonanie usługi zastosowano 7% stawkę podatku VAT, wpisując w treści "nazwa usługi" - usługa montażowa okien i grzejników z użyciem materiałów własnych w obiekcie budownictwa mieszkaniowego, podając symbol PKOB 111.

2.Przedmiot interpretacji. Prawidłowość zastosowania na fakturze dokumentującej świadczenie w/w usługi budowlano-montażowej w obiekcie budownictwa mieszkaniowego, stawki podatku VAT w wysokości 7% dla całości realizowanej usługi (kosztów robocizny i materiałów).

3. Stanowisko Wnioskodawcy. Podatnik przedstawił pogląd, iż w odniesieniu do wykonanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego robót budowlano-montażowych należy zastosować 7% stawkę podatku VAT do całości świadczonych usług na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: � art. 2 ust. 12, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, art. 146 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) - zwanej dalej ustawą; � § 12 ust. 7 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 ze zm.) - zwanego dalej rozporządzeniem. Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Podatnika, uzasadnionej w sposób następujący.

Zgodnie z przepisami art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W myśl art. 146 ust. 2 ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych jako 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne zaliczane się do obiektów budownictwa mieszkaniowego - stosownie do treści art. 2 pkt 12 ustawy o VAT.

W przedstawionym stanie faktycznym przedmiotem umowy są usługi budowlano-montażowe dotyczące obiektu budownictwa mieszkaniowego, wykonane na podstawie zawartej umowy, w której ustalono wynagrodzenie od całości wykonanych robót, bez odrębnego rozliczenia zużytych materiałów. Do opodatkowania takiej usługi zastosowanie ma jednolita 7% stawka podatku VAT na podstawie cyt. przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2.

Stosownie do treści § 12 ust. 7 rozporządzenia w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką niższą niż 22% oraz dostawy towarów i usług zwolnionych od podatku, faktura powinna zawierać nazwę towaru lub usługi (określenie wykonanych robót budowlanych) oraz symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W takim przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku. Umieszczenie symbolu PKOB na fakturze dokumentującym wykonanie usługi budowlano-montażowej w budynku mieszkalnym nie jest błędem, ale dla uzupełnienia można podać podstawę prawną czyli art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Zatem stanowisko Podatnika do zastosowania 7% stawki podatku VAT do całości świadczonej usługi budowlano-montażowej w obiektach budownictwa mieszkaniowego jest prawidłowe. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj