Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kętrzynie
US.III-415/68/04
z 13 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-415/68/04
Data
2005.01.13



Autor
Urząd Skarbowy w Kętrzynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
dopłata
dotacja
działalność gospodarcza
księga przychodów i rozchodów
przychód
subwencja
urząd


Pytanie podatnika
- dotyczy opodatkowania dotacji otrzymanych na prowadzenie przedszkola niepublicznego.


Skarbowego v Kętrzynie zgodnie z art. 14a § 113ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, póz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z 30.12.2004 r. uzupełnione 03.01.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego odnośnie opodatkowania dotacji otrzymanych na prowadzenie przedszkola niepublicznego, uprzejmie informuje:

Z informacji zawartej w piśmie wynika, iż w związku z prowadzeniem przedszkola w K. przy ul. S. oprócz wpłat rodziców otrzymuje Spółka dotację od Urzędu Miasta w K. Środki z tytułu tych dotacji stanowiły przychód Spółki i zwiększały dochód do opodatkowania.

Zdaniem wspólniczek dochód z tytułu otrzymanej dotacji nie jest opodatkowany i w związku z tym powinny one dokonać korekt deklaracji PIT-5.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymywane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwaiych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których zgodnie z art. 22a - 22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 47b wyżej wymienionej ustawy w brzmieniu obowiązującym do końca 2003 r., wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządowych.Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a-47c i 48.

Art. 14 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) przedłuża termin obowiązywania zwolnienia dotyczących wyżej wymienionych dotacji do 31.12.2004 r. Przepis art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2004 r. stosuje się odpowiednio.

Art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 263, poz. 2619) przedłużył obowiązywanie zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych wyżej wymienionych dotacji do 31 grudnia 2006 r.

Art. 22 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.

Zgodnie zaś z art. 22 ust. 3a wyżej wymienionej ustawy, zasadę o której mowa w ust. 3, stosuje się również w przypadku, gdy część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania, z wyłączeniem źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2.

Przedstawiony przez wspólniczki pogląd o konieczności dokonania korekt deklaracji PIT-5 jest słuszny.

Przychody uzyskane z dotacji oraz wydatki i koszty pokryte dotacją należy ewidencjonować w księdze zgodnie z przepisami § 12 - 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).

Dotacja przekazywana przez Urząd Miasta K. na prowadzenie niepublicznego przedszkola, zgodnie ze wskazanymi wyżej przepisami jest w całości zwolniona z podatku. Natomiast wydatki sfinansowane ze środków otrzymanych z dotacji nie są kosztem uzyskania przychodów. Z uwagi na to, iż w przypadku Spółki dotacja nie jest przekazana na określone wydatki i nie jest możliwe pełne określenie jakie wydatki zostały sfinansowane z uzyskanych w ten sposób środków, wyliczenie wysokości kosztów pokrytych datacją możliwe jest w oparciu o art. 22 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego dla celów podatkowych koszty uzyskania przychodów ustala się w takim stosunku do ogółu kosztów w jakim pozostają przychody z dotacji w ogólnej kwocie przychodów.

Otrzymane dotacje należy ująć w księdze przychodów i rozchodów w kolumnie pozostałe przychody w dacie otrzymania. W podsumowaniu rozliczenia za dany miesiąc należy je wyłączyć z opodatkowania na podstawie przysługującego zwolnienia.

Analogicznie ewidencjonowane powinny być koszty uzyskania przychodu. Do deklaracji PIT-5 powinny być ujęte przychody i koszty uzyskania przychodów wynikające z podsumowania poszczególnych kolumn podatkowej księgi według zasady opisanej wyżej.

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w tym okresie przepisy prawa podatkowego. W sprawie pisemnego zapytania o stosowaniu przepisów prawa podatkowego Spółki zastosowano przepisy Ordynacji podatkowej obowiązujące do 31.12.2004 r., ponieważ wniosek został złożony 30.12.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj