Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-642/04
z 7 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-642/04
Data
2005.02.07



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
korekta faktury
obowiązek podatkowy
stawki podatku
zaliczka


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na zapytania dotyczące zaliczki otrzymanej przed dostawą wewnątrzunijną:- Czy należy otrzymaną zaliczkę potraktować jak dostawę wewnątrzunijną powołując się na art. 42 pkt 13 przywoływanej ustawy podatkowej i dokonać korekty deklaracji VAT -7 za m-c lipiec 2004 r. i całą wartość sprzedaży uwzględnić w miesiącu wrześniu? Czy wówczas należy skorygować fakturę zaliczkową, gdyż nie powinna być opodatkowana stawką 22%? - Czy należy wartość otrzymanej zaliczki potraktować, zgodnie z § 17 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 971 ), jako wartość brutto i od niej obliczyć podatek VAT, a następnie po dokonaniu dostawy na fakturze końcowej umniejszyć wartość netto o otrzymaną wcześniej zaliczkę i skorygować podatek VAT ze stawki 22% na stawkę 0% powołując się na fakturę zaliczkową. Spółka wówczas nie dokonywałaby korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec, tylko uwzględniałaby zmniejszenie podatku w deklaracji za miesiąc wrzesień. Jaką wówczas fakturę otrzymuje kontrahent unijny?


Z treści złożonego pisma wynika, iż Spółka otrzymała w lipcu 2004 r. zaliczkę na wykonanie formy od kontrahenta wewnątrzunijnego. Nie została dokonana dostawa wewnątrzunijna, zatem Wnioskująca wystawiła fakturę zaliczkową ( opodatkowując otrzymaną zaliczkę 22% podatkiem VAT jak sprzedaż krajową ), przeliczając kwotę wyrażoną w walucie obcej na PLN po kursie z dnia otrzymania zaliczki, traktując ją jako wartość netto. Kontrahent zagraniczny otrzymał rachunek potwierdzający dokonanie wpłaty zaliczki ( bez podatku VAT). Spółka w miesiącu lipcu 2004 r. uwzględniła podatek VAT (22%) w deklaracji VAT-7 w pozycji dot. sprzedaży krajowej. W miesiącu wrześniu 2004 r. kontrahent unijny otrzymał formę, zatem zdaniem Wnioskującej zostały spełnione warunki, wymienione w art. 42 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), aby sprzedaż wewnątrzunijna była opodatkowana stawką 0%.

W związku z powyższym, Podatnik zwraca się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na zapytania dotyczące zaliczki otrzymanej przed dostawą wewnątrzunijną:

- Czy należy otrzymaną zaliczkę potraktować jak dostawę wewnątrzunijną powołując się na art. 42 pkt 13 przywoływanej ustawy podatkowej i dokonać korekty deklaracji VAT -7 za m-c lipiec 2004 r. i całą wartość sprzedaży uwzględnić w miesiącu wrześniu? Czy wówczas należy skorygować fakturę zaliczkową, gdyż nie powinna być opodatkowana stawką 22%?

- Czy należy wartość otrzymanej zaliczki potraktować, zgodnie z § 17 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 971 ), jako wartość brutto i od niej obliczyć podatek VAT, a następnie po dokonaniu dostawy na fakturze końcowej umniejszyć wartość netto o otrzymaną wcześniej zaliczkę i skorygować podatek VAT ze stawki 22% na stawkę 0% powołując się na fakturę zaliczkową. Spółka wówczas nie dokonywałaby korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec, tylko uwzględniałaby zmniejszenie podatku w deklaracji za miesiąc wrzesień. Jaką wówczas fakturę otrzymuje kontrahent unijny?

Wnioskująca formułuje stanowisko, iż powinna na podstawie art. 20 ust. 3 w/w ustawy o VAT, wystawić fakturę wewnętrzną opodatkowującą otrzymaną zaliczkę jako dostawę krajową ze stawką 22% ( kontrahent unijny nie otrzymuje faktury zaliczkowej). Wartość wyrażoną w walucie obcej po przeliczeniu na polskie złote wykazać jako wartość netto. W momencie wykonania formy oraz dostawy wewnątrzunijnej Spółka powinna dokonać korekty deklaracji VAT -7 za miesiąc lipiec, a następnie wykazać dostawę wewnątrzunijną w deklaracji VAT-7 za miesiąc wrzesień w pełnej wysokości sprzedaży. Zdaniem Wnioskującej wystawia Ona wówczas fakturę ze stawką 0% ( na całą wartość ) i przekazuje ją kontrahentowi unijnemu.

Ustosunkowując się do powyżej przedstawionej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do przepisów art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4. Przepis art. 20 ust. 2 w/w ustawy, stanowi, iż w przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Zgodnie z art. 20 ust. 3 przywoływanej ustawy, jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Art. 19 ust. 12 pkt 2 stosuje się odpowiednio.

Z powyższego wynika, iż w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów obowiązek podatkowy powstaje także w przypadku, gdy przed dokonaniem dostawy otrzymano całość lub część ceny, a czynność tę udokumentowano fakturą VAT. Stawka podatku przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, zgodnie z art. 41 ust. 3 ustawy podatkowej, wynosi 0%, przy spełnieniu warunków wymienionych w art. 42 w/w ustawy. Warunkiem natomiast zastosowania stawki 0% przy zaliczce na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest zastosowanie takiej zasady, jaka obowiązuje przy eksporcie towarów, tj. zasady uregulowanej w art. 19 ust. 12 pkt 2 wskazanej ustawy podatkowej. Zgodnie z w/w przepisem, przepis ust. 11 w/w art. 19 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli otrzymano co najmniej 50% ceny oraz gdy eksporter przedstawił w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2 ustawy. Przepis ust. 11 art. 19 stanowi, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Z powyższych uregulowań wywieść należy, iż aby powstał obowiązek podatkowy w przypadku otrzymania zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

- musi zostać wystawiona faktura VAT dokumentująca otrzymanie zaliczki,

- dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów musi przedstawić w urzędzie skarbowym zabezpieczenie kwoty zwrotu różnicy podatku.

Dostawca ma wówczas prawo do zastosowania stawki 0% jak dla wewnątrzwspólnotowej dostawy.W przypadku natomiast, gdy w/w warunki nie zostaną spełnione, obowiązek podatkowy od tej zaliczki nie powstaje. Zgodnie z przepisem art. 20 ust. 1 w/w ustawy, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstanie dopiero 15 dnia miesiąca następujacego po miesiącu, w którym dokonano dostawy. W przypadku, gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawi fakturę, to wówczas obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej wystawienia ( art. 20 ust. 2 ustawy).

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskującą oraz obowiązujące przepisy, stwierdzić należy, iż Spółka nie powinna w ogóle wykazywać w deklaracji VAT-7 za m-c lipiec 2004 r., otrzymanej zaliczki, bowiem nie wystąpił z tego tytułu obowiązek podatkowy. Podatnik, nie wystawił faktury VAT ze stawką 0% i nie wystąpił o zwrot podatku z tytułu otrzymanej zaliczki. Zatem należałoby przyjąć, iż nie spełnił również warunku wynikającego z przepisów art. 19 ust. 12 pkt 2 w/w ustawy.

Nadmienić należy, iż otrzymanej zaliczki nie należy również dokumentować fakturą wewnętrzną. Jeżeli natomiast wystawiono fakturę, pomimo braku obowiązku jej wystawienia i wprowadzono ją do obrotu prawnego, istnieje możliwość dokonania korekty faktury na zasadach określonych przepisami.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur regulują przepisy art. 106 -108 ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Wobec powyższego, tutejszy organ podatkowy podziela stanowisko Spółki, iż dokonanie przez Wnioskującą w miesiącu wrześniu 2004 r. dostawy wewnątrzwspólnotowej i udokumentowanie jej fakturą VAT ( stawka 0% na całą wartość), powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tym miesiącu tj. we wrześniu, zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy. Otrzymaną w m-cu lipcu 2004 r. zaliczkę (opodatkowaną wg stawki 22% ) i wykazaną w deklaracji VAT -7 za m-c lipiec (pomimo braku obowiązku ), należy skorygować.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj