Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-155/12/PS
z 11 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-155/12/PS
Data
2012.06.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
przychód
wykonanie usługi


Istota interpretacji
W zakresie momentu powstania przychodu (usługi rozładunku, składowania i załadunku).



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2012 r. (data wpływu 2 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej między innymi podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 2 kwietnia 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej między innymi podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka jest podmiotem zajmującym się obsługą importu i eksportu masowych ładunków sypkich i płynnych oraz ich składowaniem na terenie terminala portowego. W zakres świadczonych przez Spółkę na rzecz danego kontrahenta usług wchodzą:


  1. usługi rozładunku towarów do zbiorników składowych,
  2. usługi składowania towarów w zbiornikach składowych,
  3. usługi załadunku towarów na środki transportu morskiego/lądowego.


Wskazane powyżej trzy grupy usług stanowią odrębne - pod względem fizycznym i technologicznym - świadczenia, za które Spółka osobno kalkuluje należne jej wynagrodzenie. Spółka dokumentuje wykonanie wskazanych powyżej świadczeń poprzez wystawienie odrębnych faktur VAT, tj.:


  1. faktury VAT obejmującej usługi rozładunku wystawianej przez Spółkę bezpośrednio po jego zakończeniu oraz
  2. faktury VAT obejmującej usługi składowania oraz usługi załadunku na środek transportu morskiego/lądowego, wystawianej przez Spółkę bezpośrednio po załadunku towarów.


Spółka wystawia jedną fakturę VAT dokumentującą usługi składowania oraz usługi załadunku towarów na środek transportu morskiego/lądowego, bezpośrednio po załadunku towarów, z uwagi na fakt, iż załadunek ten stanowi jednocześnie zakończenie usługi składowania.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Spółka postępuje prawidłowo wystawiając odrębne faktury z tytułu świadczenia: (i) usług rozładunku towarów do zbiorników składowych oraz (ii) usług składowania towarów w zbiornikach składowych i usług załadunku towarów na środki transportu morskiego/lądowego oraz rozpoznając przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych z tytułu świadczenia każdej z powyższych usług w miesiącu wystawienia faktury, pokrywającym się z miesiącem faktycznego wykonania przedmiotowych usług...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Wniosek Spółki w zakresie podatku od towarów i usług zostanie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.

W ocenie Wnioskodawcy, Spółka postępuje prawidłowo rozpoznając przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych z tytułu świadczenia każdej z powyższych usług w miesiącu wystawienia faktury, pokrywającym się z miesiącem faktycznego wykonania przedmiotowych usług.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.


Zgodnie zaś z art. 12 ust. 3a ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa powyżej, uważa się, co do zasady, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:


  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.


Z przytoczonego powyżej przepisu wynika zatem, że podstawową zasadą obowiązującą na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest, iż przychód związany z działalnością gospodarczą powstaje w dniu wykonania usługi lub jej części, chyba że wcześniej nastąpi wystawienie faktury albo uregulowanie należności.


Odnosząc powyższe do przedstawionego powyżej stanu faktycznego, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, iż:


  1. usługi rozładunku towarów do zbiorników składowych,
  2. usługi składowania towarów w zbiornikach składowych,
  3. usługi załadunku towarów na środki transportu morskiego / lądowego


  • stanowią odrębne pod względem fizycznym i technologicznym świadczenia, uznać należy, że przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych z tytułu świadczenia przedmiotowych usług, co do zasady powstaje każdorazowo z chwilą ich wykonania - dla każdego rodzaju usługi odrębnie.


Z uwagi na fakt, iż przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych powstanie każdorazowo z chwilą faktycznego wykonania poszczególnych usług tj. usług rozładunku towarów do zbiorników składowych, usług składowania towarów w zbiornikach składowych oraz usług załadunku towarów na środki transportu morskiego / lądowego, Spółka wystawia odrębne faktury (jedną - dla usług rozładunku oraz drugą - dla usług składowania i usług załadunku) bezpośrednio po ich zakończeniu, pozwalające jej na wykazanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w odpowiednim okresie rozliczeniowym. Takie postępowanie Spółki jest zgodne z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przypadku gdy usługi rozładunku zostałyby wykonane w jednym miesiącu, natomiast usługi składowania i usługi załadunku zostałyby wykonane w kolejnym miesiącu, a Spółka wykazałaby przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych łącznie z tytułu wykonania wszystkich trzech rodzajów usług na rzecz danego kontrahenta, dopiero po zakończeniu usług składowania i załadunku (przykładowo na podstawie jednej łącznej faktury dokumentującej wykonanie wszystkich przedmiotowych usług wystawionej bezpośrednio po zakończeniu usług składowania i załadunku) - po stronie Spółki powstałaby zaległość podatkowa w podatku dochodowym od osób prawnych za miesiąc, w którym wykonane zostały usługi rozładunku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Art. 12 ust. 3 powołanej ustawy stanowi natomiast, iż za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.


Z treści art. 12 ust. 3a cytowanej ustawy wynika z kolei, że za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:


  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.


Z wyżej przytoczonych przepisów wynika generalna zasada, iż przychód podatkowy dla celów podatku dochodowego od osób prawnych powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi. Wyjątek od tej zasady stanowi:


  • wystawienie faktury dokumentującej dostawę towarów lub usługi przed datą wydania towaru, zbycia prawa lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi – datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień wystawienia faktury,
  • uregulowanie należności przed dniem wydania towaru, zbycia prawa lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi – datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień otrzymania należności.


Z przedstawionych okoliczności wynika, że w zakres świadczonych przez Spółkę na rzecz danego kontrahenta usług wchodzą:


    1. usługi rozładunku towarów do zbiorników składowych,
    2. usługi składowania towarów w zbiornikach składowych,
    3. usługi załadunku towarów na środki transportu morskiego/lądowego.


Wskazane trzy grupy usług stanowią odrębne - pod względem fizycznym i technologicznym - świadczenia, za które Spółka osobno kalkuluje należne jej wynagrodzenie, aczkolwiek Spółka dokumentuje wykonanie wskazanych powyżej świadczeń poprzez wystawienie odrębnych faktur VAT, tj. faktury VAT obejmującej usługi rozładunku wystawianej przez Spółkę bezpośrednio po jego zakończeniu oraz faktury VAT obejmującej usługi składowania oraz usługi załadunku na środek transportu morskiego/lądowego, wystawianej przez Spółkę bezpośrednio po załadunku towarów.

Skoro w opisie stanu faktycznego Wnioskodawca wskazał, że Spółka wystawia jedną fakturę VAT dokumentującą usługi składowania oraz usługi załadunku towarów na środek transportu morskiego/lądowego, bezpośrednio po załadunku towarów, z uwagi na fakt, iż załadunek ten stanowi jednocześnie zakończenie usługi składowania, to w konsekwencji, należy przyjąć, że momentem powstania przychodu dla Spółki – stosownie do art. 12 ust. 3 w związku z art. 12 ust. 3a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest dzień wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, w świetle którego Spółka postępuje prawidłowo rozpoznając przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych z tytułu świadczenia każdej z powyższych usług w miesiącu wystawienia faktury, pokrywającym się z miesiącem faktycznego wykonania przedmiotowych usług, uznać należy za prawidłowe.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj