Interpretacja Urzędu Skarbowego w Limanowej
PDOP/423/8/2004
z 13 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDOP/423/8/2004
Data
2004.10.13



Autor
Urząd Skarbowy w Limanowej


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
remont środków trwałych
związek z przychodem


Pytanie podatnika
Czy remont środków trwałych polegający na wymianie starych drewnianych okien na nowe plastikowe w budynku administracyjnym i budynku magazynowym można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Limanowej w związku z Państwa pismem z dnia 16.10.2004 roku uzupełnionym o pismo z dnia 22.09.2004 (data wpływu do US 24.09.2004 r.) działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Zapytanie podatnika dotyczy możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na remont środków trwałych związanych z wymianą starych drewnianych okien na nowe plastikowe w budynku administracyjnym Spółdzielni przy ul. (...) i budynku magazynowym przy ul. (...).

Na podstawie przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.): Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zgodnie z art. 15 ust. 6 w/w ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.
Natomiast zgodnie z art. 16g ust. 13 ustawy wartość początkową środków trwałych powiększa się o sumę wydatków poniesionych na ich ulepszenie. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500,00 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Wszystkie działania przywracające pierwotny stan techniczny i użytkowy środka trwałego wraz z wymianą zużytych składników technicznych można uznać za remont. W razie wątpliwości co do prawidłowej kwalifikacji poniesionego wydatku (ulepszenie, modernizacja, czy remont) należy zaciągnąć opinii biegłego ds. budowlanych, który w oparciu o stosowną dokumentację i oględziny wypowie się co do charakteru poniesionych nakładów.

Ze stanu faktycznego opisanego przez podatnika wynika, że Spółdzielnia ma zamiar przeprowadzić prace polegające na przywróceniu pierwotnego stanu technicznego i użytkowego środka trwałego poprzez wymianę takiego samego rodzaju i rozmiaru okien starych drewnianych na nowe plastikowe. Ponadto Spółdzielnia nie zmienia przeznaczenia budynków w innym celu niż pierwotne jego przeznaczenie tj. budynku magazynowego przy ul. (...) i budynku administracyjnego przy ul. (...).
W przypadku Spółdzielni jeżeli faktycznie zakres prac remontowych będzie obejmował tylko wydatki poniesione na zakup i zamontowanie nowych okien co spowoduje jedynie przywrócenie pierwotnej wartości użytkowej środka trwałego, jeżeli pierwotne przeznaczenie tych środków trwałych (budynków) nie ulegnie zmianie to wydatki te podatnik może uznać jako remont środków trwałych i zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu

Stanowisko pytającego podatnika w tej sprawie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj