Interpretacja Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim
PD415/1/05
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD415/1/05
Data
2005.03.07



Autor
Urząd Skarbowy w Opolu Lubelskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu


Słowa kluczowe
remanent likwidacyjny
spis z natury


Pytanie podatnika
Wniosek o udzielenie interpretacji dotyczącej opodatkowania remanentu likwidacyjnego z działalności prowadzonej wspólnie z mężem,opodatkowaną na zasadach ogólnych, na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Podatniczka nie była podatnikiem podatku od towarów i usług. Czy w związku z wystąpieniem z firmy podatniczka jest zobowiązana do zapłacenia podatku od dochodu wynikającego remanentu likwidacyjnego zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26lipca 1991r. opodatku dochodowym od osób fizycznych.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym potwierdza stanowisko podatniczki przedstawione we wniosku zawartego w piśmie z dnia 12.01.2005r.

UZASADNIENIE

W dniu 13.01.2005r. wpłynął wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika. Według przedstawionego stanu faktycznego podatniczka prowadziła wspólnie z mężem działalność gospodarczą w zakresie handlu, opodatkowaną na zasadach ogólnych, na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Podatniczka nie była podatnikiem podatku VAT. Od dnia 01. 01.2005r działalność prowadzi sam małżonek.Przedmiotem wniosku jest pytanie – czy w związku z wystąpieniem z firmy podatniczka jest zobowiązana do zapłacenia podatku od dochodu wynikającego remanentu likwidacyjnego zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26lipca 1991r. opodatku dochodowym od osób fizycznych.Zgodnie z przedstawionym stanowiskiem podatniczki nie jest ona zobowiązana do zapłacenia podatku.Potwierdzając stanowisko podatniczki przedstawione we wniosku stwierdzam że,dokonana zmiana z działalności prowadzonej przez małżonków na imię ich obojga – na działalność prowadzoną przez jednego z nich nie stanowi likwidacji firmy, będzie ona nadal prowadzona tylko przez jednego z małżonków.Jednakże powyższa sytuacja obliguje małżonków do sporządzenia w firmie na dzień wyrejestrowania współmałżonka z ewidencji działalności gospodarczej remanentu (który nie jest traktowany jako remanent likwidacyjny, o którym mowa w art. 24 ust. 3 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Remanent sporządza się wyłącznie w celu ustalenia w sposób określony w art. 24 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym faktycznych dochodów przypadających w tym okresie na każdego z małżonków, tj. z uwzględnieniem różnic remanentowych.

Interpretacja dotyczy tylko podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie z art. 14b § 1 interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. § 2 Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłączenie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.W/w interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej stronie przysługuje zażalenie w terminie 7 dni od daty otrzymania postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj