Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sandomierzu
PF.415/1/05
z 14 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF.415/1/05
Data
2005.03.14



Autor
Urząd Skarbowy w Sandomierzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykorzystywanie powiązań między podmiotami

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody ze wspólnego żródła


Słowa kluczowe
spółka partnerska
uchwała wspólników
udział w zyskach
wspólnik


Pytanie podatnika
Czy dopuszczalne jest ustalenie udziałów w zyskach i stratach wspólników spółki partnerskiej rozliczających się w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów na podstawie comiesięcznej uchwały partnerów ?


W związku ze złożonym przez Pana w dniu 07.02.2005 r. wniosku, który został uzupełniony w dniu 16.02.2005 r. w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz 60) o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących kwestii: czy z punktu widzenia prawa podatkowego dopuszczalne jest ustalenie udziałów w zyskach i stratach wspólników spółki partnerskiej, którzy rozliczają się w formie podatkowej książki przychodów i rozchodów na podstawie comiesięcznej uchwały partnerów, która zarówno przychody i koszty ustala w zależności od pozyskanych zleceń w danym okresie rozliczeniowym do tego stopnia, iż w kolejnych miesiącach może dojść do tego, iż w jednym miesiącu podatnik osiąga podatkową stratę zaś w kolejnych zysk do opodatkowania.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sandomierzu informuje, co następuje: zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych "Spółką partnerską jest spółka osobowa utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą."

Z kolei art. 51 § 1 i 2 KSH "każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach."

Zasadą jest, że każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zysku i uczestniczy w stratach, w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Stosunek udziału wspólników w zysku, który jest ustalony w umowie odnosi się w razie wątpliwości także do udziału w stratach. Umowa może zwolnić wspólnika od udziału w stratach. Nie można zwolnić z udziału w stratach wszystkich wspólników. Chociażby jeden z nich musi partycypować w stratach. Powyższe reguły obowiązują, jeżeli nie zostały zmodyfikowane w umowie spółki. Nie ma przeszkód, aby zarówno udział w zyskach jak i stratach ustalony został odmiennie. Zasady udziału w zyskach i stratach mogą zostać powiązane z rodzajem i wartością wkładów (odwrotnie niż proponuje to art. 51 § 1 KSH). Ponadto nie ma przeszkód, aby rozdzielić zasady udziału w zyskach i udziału w stratach i przyjąć odmienne zasady od proponowanych w art. 51 § 2 KSH. Możliwe jest, więc rozwiązanie, w którym poziom udziału w zyskach będzie wyższy niż poziom udziału w stratach i odwrotnie. Nie ma przeszkód, aby zróżnicować ponadto zasady udziału w stratach i udziału w zyskach między wspólnikami. Nastąpi w ten sposób odejście od generalnej zasady, że udział w zyskach i stratach wspólników jest równy.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) - przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Zasady wyrażone w art. 8 ust. 1 w/w ustawa stosuje się odpowiednio do:
1) rozliczenia kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat
2) ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Z przedłożonej przez Pana umowy spółki partnerskiej (bez daty) wynika, że partnerzy będą uczestniczyć w zyskach i stratach w wysokości wskazanej uchwała partnerów. Podział zysku i pokrycie strat dokonywane będzie na podstawie odrębnej uchwały partnerów w miesięcznych okresach rozliczeniowych do 15 dnia przypadającego po zakończeniu każdego miesiąca kalendarzowego. Nierozliczone do tego dnia przychody i straty ujmowane będą w następnym okresie rozliczeniowym. Szczegółowe zasady podziału zysku lub pokrywanie straty partnerzy określą w odrębnej uchwale.

Udzielona interpretacja dotyczy stany przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj