Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PP-2-443/56/03
z 20 października 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-2-443/56/03
Data
2003.10.20



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
odliczenie wydatków na zakup kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Czy przysługuje odliczenie 50% ceny zakupu następnych kas rejestrujących w przypadku, gdy w oświadczeniu o instalacji kas nie została określona ich ilość?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza w odpowiedzi na pismo z dnia 17.09.2003 r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego 18.09.2003 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje:

Pani (...) prowadzi działalność handlową w (...), przy ul. (...) z zainstalowanymi tam kasami fiskalnymi. Pierwszą kasę zainstalowała dnia 29.05.1998 r. (dokonała odliczenia od podatku od towarów i usług kwotę wydatkowaną na zakup tej kasy w 1998 r.), drugą dnia 27.08.2003 r., trzecią dnia 11.09.2003 r.

W wymienionym piśmie sformułowano następujące pytanie, czy w związku ze złożonym w tutejszym organie podatkowym oświadczeniu o instalacji kas rejestrujących dnia 20.05.1998 r., nie określając ilości kas do zarejestrowania, może zastosować i odliczyć odpowiednią kwotę wydatkowaną na zakup następnych kas fiskalnych - zgodnie z art. 29 ust. 2b ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza wyjaśnia, co następuje:

Pierwszą kasę fiskalną zgłosiła Pani oświadczeniem w tutejszy organie podatkowym w dniu 20.05.1998 r., iż z dniem 31.05.1998 r. zostanie rozpoczęta ewidencja sprzedaży na kasach fiskalnych. Następne pismo zostało złożone dnia 2.06.1998 r. w tutejszym organie podatkowym (data stempla pocztowego 29.05.1998 r.) informujące, iż rozpocznie Pani rejestrowanie obrotu przy pomocy jednej kasy w kiosku przy ul. (...) - od dnia 1.06.1998 r. Tutejszy organ podatkowy nadał tej kasie numer ewidencyjny (...) w dniu 23.06.1998 r.

Zgodnie z § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 1996 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 157, poz. 806) w brzmieniu: „dokonanie odliczenia następuje pod warunkiem złożenia przed rozpoczęciem ewidencjonowania przez podatnika we właściwym urzędzie skarbowym pisemnego oświadczenia o liczbie stanowisk kasowych w danym punkcie (obiekcie) sprzedaży detalicznej wraz z podaniem miejsca (adresu), w którym ta działalność jest prowadzona".

Na podstawie § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia podatnicy byli obowiązani rozpocząć ewidencjonowanie przy zastosowaniu co najmniej 1/20 liczby kas, która została przez podatnika zgłoszona w urzędzie skarbowym do użytkowania, we wszystkich punktach sprzedaży na dzień powstania obowiązku ewidencjonowania (w zaokrągleniu w górę do liczb całkowitych). Po rozpoczęciu ewidencjonowania podatnicy byli obowiązani, w każdym kolejnym miesiącu, rozpocząć ewidencjonowanie przy zastosowaniu kas w ilości odpowiadającej co najmniej liczbie kas zainstalowanych w pierwszym miesiącu.

W Pani przypadku fiskalizacja zakończyła się w maju 1998 r. w ilości 1 stanowisko kasowe z jedną kasą rejestrującą obrót.Pismami z dnia 02.09.2003 r. i 18.09.2003 r. poinformowała Pani tutejszy organ podatkowy, że zostaną zainstalowane kasy fiskalne w Firmie (...) w (...), przy ul. (...) w dniach 27.08.2003 r. i 11.09.2003 r.

W myśl art. 29 ust. 2b ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującym do dnia 25 marca 2002 r., podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogli odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku od towarów i usług).

Od dnia 26 marca 2002 r., czyli wejścia w życie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, podatnikom nie przysługuje ulga na zakup kas dodatkowych. Znowelizowany bowiem art. 29 ust. 2b brzmi następująco: "Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku od towarów i usług) nie więcej jednak niż 2.500 zł". Z zapisu powyższego wynika więc jednoznacznie, że ulga przysługuje tylko na zakup kas, które podatnik wymienił w pisemnym oświadczeniu składanym w urzędzie skarbowym przed dniem powstania obowiązku ewidencjonowania.

W związku z powyższym dokonując zakupu dodatkowych kas rejestrujących nie może Pani skorzystać z ulgi na zakup dodatkowych kas.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj