Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PP-443/6/03
z 4 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/6/03
Data
2004.02.04



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
fakturowanie
powstanie obowiązku podatkowego
przewóz
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Jaki jest moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu usług transportowych?


Zgodnie z art. 6 ust. 8b pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w przypadku usług przewozu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym (...) powstaje w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usługi.
Oznacza to, iż w przypadku, gdy zapłaty nie otrzymano do 30 dnia od wykonania usługi, to obowiązek powstaje w 30 dniu od jej wykonania.

W § 40 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) przewidziano dla określonych świadczeń (m.in. usług transportu osób i ładunków) szczególne zasady wystawiania faktur, precyzując, iż faktury wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, nie wcześniej jednak niż 30 dni przed powstaniem tego obowiązku.

Oznacza to, że w przypadku braku zapłaty za usługę, fakturę wystawia się najwcześniej w dniu wykonania usługi, a najpóźniej z chwilą powstania obowiązku podatkowego, tj. 30 dnia od daty wykonania usługi.

Zatem dla prawidłowego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego istotne jest zdefiniowanie momentu, w którym usługa została wykonana. Biorąc pod uwagę, że istotą usługi transportowej jest przewiezienie ładunku w określone miejsce, należy przyjąć, że usługa zostaje wykonana z chwilą dostarczenia towaru na miejsce przeznaczenia, względnie w momencie rozładunku towaru, jeżeli umowa między stronami przewiduje wykonanie tej czynności przez przewoźnika.

Zaznaczyć należy, iż fakt świadczenia usług transportowych na rzecz jednego kontrahenta, na podstawie długoterminowej umowy nie przesądza o charakterze ciągłym tych usług. Dlatego też dla każdej usługi świadczonej na podstawie zawartej umowy należy ustalić datę powstania obowiązku podatkowego.

Dodatkowo nadmienia się, iż w żaden sposób nie można wiązać momentu powstania obowiązku podatkowego z datą wystawienia faktur, gdyż nie zezwala na to cytowany na wstępie art. 6 ust. 8b pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj