Interpretacja Urzędu Skarbowego w Prudniku
PP-4431/3/AZ/05
z 14 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-4431/3/AZ/05
Data
2005.03.14



Autor
Urząd Skarbowy w Prudniku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
powstanie obowiązku podatkowego
termin płatności
usługi rozprowadzania wody
usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu pobranej przedpłaty w zakresie świadczenia usług wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych.


Działając na podstawie art.14a §1 i §4 oraz art.216 §1 Ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. Nr 8 poz.60 z 2005 r), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w piśmie bez nr z dnia 05.01.2005r (data wpływu 2005.01.06) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej określenia daty powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług od przedpłat z tytułu usług w zakresie wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych.

Na podstawie art.14a §1 cytowanej w sentencji Ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stosownie do art.14a §4 Ordynacji podatkowej - następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem bez nr z dnia 05.01.2005r (data wpływu 2005.01.06) Jednostka Wasza wystąpiła z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej w sprawie dotyczącej określenia daty powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług od przedpłat z tytułu usług w zakresie wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych.

Z przesłanego pisma wynika, iż Jednostka Wasza w ramach działalności statutowej świadczy m.in. usługi wywozu nieczystości stałych. Na świadczenie usług zawierana jest umowa, zgodnie z którą wpłaty należności za usługę należy dokonywać do 10 każdego miesiąca z góry. Ze względu na niską cenę usługi zleceniodawcy niejednokrotnie dokonują wpłat w kwotach wyższych aniżeli należność za 1 miesiąc, które traktowane są jako przedpłata.

Zdaniem Waszej Jednostki obowiązek podatkowy od należności wpłacanych za okresy przyszłe powstaje zgodnie z art.19 ust.11 ustawy o VAT tj. z chwilą ich otrzymania.

Odpowiadając na wyżej przedstawione zagadnienie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku informuje, iż kwestia dotycząca ustalenia daty powstania obowiązku podatkowego została uregulowana w art.19 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535). Zgodnie z przepisem ogólnym (art.19 ust.1 ustawy) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust.2-21, art.14 ust.6, art.20 i art.21 ust.1

Zgodnie natomiast z art.19 ust.11 tej ustawy odmiennie uregulowano kwestię pobieranych zaliczek niezależnie od rodzaju wykonanej usługi. W świetle przywołanego przepisu jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Należy jednakże zaznaczyć, iż ustawodawca zupełnie odmiennie od wyżej ww. zasad ogólnych potraktował kwestię powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia niektórych szczególnych usług. Tak więc zgodnie z brzmieniem art.19 ust.13 cytowanej ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą:

1) upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu:

    a)dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego
    b)świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych

c)świadczenia usług w zakresie rozprowadzania wody i w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych

2) otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia wykonania usług:

    a)transportu osób i ładunku(...)
    b)spedycyjnych i przeładunkowych

c)w portach morskich i handlowych

d)budowlanych lub budowlano-montażowych

Z redakcji cytowanego przepisu wynika, iż ustawodawca ustalając datę powstania obowiązku podatkowego na dzień upływu terminu płatności zawartego w umowie dla szczególnego rodzaju usług (art.19 ust.13 pkt.1 lit. a-c) uniezależnił ją od daty i sposobu zapłaty. Należy zatem wnioskować, iż przywołany przepis art.19 ust.13 pkt.1 stanowi lex specjalis do ogólnych uregulowań zawartych zarówno w przepisie art.19 ust.1 jak i art.19 ust.11

Reasumując powyższe należy stwierdzić, iż w przypadku gdy termin płatności za świadczone usługi w zakresie rozprowadzania wody, gospodarki ściekami, wywozu i unieszkodliwiania odpadów oraz świadczenia usług sanitarnych i pokrewnych wynika z zawartej umowy na świadczenie usług to za datę powstania obowiązku podatkowego niezależnie od daty faktycznie dokonanej zapłaty oraz sposobu jej płatności (zadatek, rata, zaliczka-płacona przed upływem terminu wynikającego na umowie), przyjmuje się termin płatności wynikający z umowy.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania ww. przepisów w zakresie podatku od towarów i usług.

Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego, bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika.

Stosownie do treści art.14b §1 Ordynacji podatkowej: interpretacja o której mowa w art.14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany lub uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.Zgodnie z art.14b §2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art.14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj